Pokolenie Y w pracy: Chcesz zatrudnić młodych pracowników? Najpierw musisz ich poznać

• Od kilku lat między dużymi, średnimi i małymi firmami zaostrza się rywalizacja o młodych i utalentowanych pracowników.
• Badania międzynarodowego serwisu pracy MonsterPolska.pl pokazują, że Millenialsi wcale nie chcą pracować jedynie w znanych korporacjach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pokolenie Y w pracy: Chcesz zatrudnić młodych pracowników? Najpierw musisz ich poznać

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

22 sie 2016 15:36


Millenialsi coraz pewniej wchodzą na rynek pracy. Zarówno ci z tzw. „pierwszej fali” czyli pokolenie Y urodzone w latach 1978-1989, jak i najmłodsi na rynku przedstawiciele pokolenia Z (1990-2000). To oni są obecnie najbardziej pożądanymi pracownikami. Ale jednocześnie wokół nich narodziło się sporo niepochlebnych teorii. W jednej z głośnych publikacji „Time” oskarżył ich o skrajny egoizm. Najnowsze badania Monster pokazują, co naprawdę liczy się dla przedstawicieli tego pokolenia i jak ich rekrutować.

Millenialsi cenią firmy średniej wielkości

Okazuje się, że tylko 15 proc. młodych chce pracować w dużych korporacjach. Aż 45 proc. badanych preferuje średniej wielkości firmy – wynika z badań MonsterPolska.pl.

Z badań serwisu wynika, że dla Millenialsów naprawdę liczą się:

* Kultura firmy - czyli autentyczna (a nie tylko deklarowana) kultura, która przekłada się na wartości i cele spółki;

* Możliwość rozwoju – młodzi cenią szkolenia i ciągłą szansę doskonalenia się; są także otwarci na pracę pod skrzydłami mentora;

Czytaj też: Pokolenie Y: Pracodawcy muszą rozwijać kompetencje menedżerskie millenialsów

* Motywacja – Millenialsi potrzebują czuć, że ich praca ma sens;

* Elastyczność – młodzi nie chcą być więźniami pracy od 9 do 17, cenią możliwość pracy zdalnej np. z domu czy z kawiarni;

* Nagrody – badani wskazali, że równie ważne dla nich jest nagradzanie ich dobrze wykonanej pracy.

Chcesz zatrudnić młodych? Poznaj ich

Badania MonsterPolska.pl pokazują również, że pracodawcy wciąż nie znają młodych, których chcą zatrudniać. Managerowie zapytani, co najbardziej motywuje podwładnych im Millenialsów wskazują przede wszystkim na wysokie zarobki (48 proc. wskazań), podczas gdy z tych samych badań wynika, że jest to kluczowe jedynie dla 27 proc. pracowników z pokolenia Millenium. Bo dla Millenialsów najbardziej liczy się sens pracy i poczucie, że to co robią ma znaczenie. Taką odpowiedź wskazała aż 1/3 badanych przez MonsterPolska.pl pracowników… i tylko 11 proc. manadżerów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

IMHO 2016-08-23 15:51:51

@Crazy Albo wyemigruje do kraju gdzie zarobienie takiej kwoty to nic nadzwyczajnego, a jednak pozwala na życie na 4-5 razy wyższym poziomie niż w Polsce.

Crazy 2016-08-23 13:30:05

Więc siedzi na garnuszku rodziców, bo za byle co nie będzie pracował.

IMHO 2016-08-22 16:13:08

Trzeba tu doprecyzować tak zwane wysokie zarobki. Wg menedżerów 4000 PLN brutto to dużo, a dla młodego znającego świat 2000 Euro to przeciętnie.