PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pogarsza się sytuacja na rynku pracy

  • Autor: PAP/rs
  • 29 cze 2022 9:13

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł w czerwcu o ponad 1 punkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według analityków trzeci z rzędu wzrost jest większy niż w ostatnich kilku latach, co nie jest korzystne dla rynku pracy.

Pogarsza się sytuacja na rynku pracy
(Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Choć o tej porze roku zazwyczaj odnotowujemy tego typu wzrost, jednak w tym roku jest on większy niż w ostatnich kilku latach, nie licząc pandemicznego 2020 r.
  • Zmiany te sugerują, że splot nakładających się na siebie czynników o charakterze ekonomicznym oraz politycznym negatywnie oddziałuje na rynek pracy.
  • W opinii ekspertów wzrost wartości wskaźnika wynika przede wszystkim z mniejszej liczby ofert pracy oraz zwiększonego napływu nowych bezrobotnych do urzędów pracy.

"Choć o tej porze roku zazwyczaj odnotowujemy tego typu wzrost, jednak w tym roku jest on większy niż w ostatnich kilku latach, nie licząc pandemicznego 2020 r." - stwierdzono w środowej informacji BIEC. Zmiany te sugerują, jak zaznaczono, że "splot nakładających się na siebie czynników o charakterze ekonomicznym oraz politycznym negatywnie oddziałuje na rynek pracy".

Jak podano, Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia wzrósł w czerwcu o ponad 1 punkt. Dodano, że to "trzeci z rzędu miesiąc istotnych wzrostów wskaźnika".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomniano, że maju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc., zmalała o 0,1 pkt proc. względem kwietnia. Taką samą wartość przyjęła po uwzględnieniu wahań sezonowych.

Coraz mniej ofert pracy, a coraz więcej bezrobotnych

W opinii ekspertów wzrost wartości wskaźnika wynika przede wszystkim z mniejszej liczby ofert pracy oraz zwiększonego napływu nowych bezrobotnych do urzędów pracy. Zwrócono uwagę, że tylko zmiana liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy "nieznacznie oddziałuje w kierunku spadku wskaźnika"; pozostałe zmienne w sposób umiarkowany zapowiadają wzrost stopy bezrobocia w najbliższym czasie - dodano.

Zauważono, że w maju w porównaniu do kwietnia liczba nowych bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy zmalała o niespełna 6 proc., ale "od początku roku utrzymuje się na nieco wyższym poziomie niż w ubiegłym roku". Dodano, że w maju w porównaniu do kwietnia liczba bezrobotnych, którzy znaleźli pracę nie zmieniła się - "jest natomiast niższa niż przed rokiem czy przed trzema laty".

Według BIEC "negatywne sygnały, które płyną z analizy podstawowych wielkości dotyczących bezrobocia rejestrowanego są spójne z badaniami koniunktury przeprowadzonymi przez GUS". Zwrócono uwagę, że pogarszają się oceny ogólnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw formułowane przez ich menedżerów, jak i rośnie przewaga odsetka firm, które planują redukcję zatrudnienia nad tymi planującymi powiększenie liczby pracowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pogarsza się sytuacja na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • . 2022-06-29 10:01:46

    Zdecydujcie się wreszcie. To pogarsza się jak piszecie obecnie, czy poprawia, jak wielokrotnie pisaliście wcześniej?

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA