Podstrefa Suwalskiej SSE w Augustowie - będą nowe miejsca pracy

• Władze Augustowa dążą do utworzenia podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
• Burmistrz oraz prezes suwalskiej strefy podpisali 10 lutego porozumienie o współpracy w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podstrefa Suwalskiej SSE w Augustowie - będą nowe miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 lut 2016 18:20


Podstrefa w Augustowie miałaby powstać na obszarze 20 hektarów, którymi dysponuje miasto u zbiegu dwóch dróg krajowych biegnących w kierunku Białegostoku i Warszawy - poinformowała Anna Samel z Urzędu Miasta w Augustowie. Strefa ekonomiczna miałaby podnieść atrakcyjność inwestycyjną Augustowa.

- Dzisiejsze porozumienie to pierwszy wspólny krok na drodze do podstrefy Augustów. Podstrefy, którą swoim doświadczeniem postrzegam jako bardzo atrakcyjną dla inwestorów - podkreślił prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński.

Prezes dodał, że lokować się w tej podstrefie mogłyby głównie firmy produkujące łodzie i łódki, przedsiębiorcy z tej branży wielokrotnie rozmawiali z władzami strefy na temat nowych inwestycji.

- Brakowało tylko lokalizacji z zapleczem doświadczonych szkutników. To segment rynku niezwykle rosnący. Większość produkcji trafia na eksport. Obstawiam, że za kilka lat będziemy mieli podstrefę, która będzie stolicą krajowej produkcji stoczniowej, marek rozpoznawalnych na całym świecie - powiedział Żyliński.

Podpisane porozumienie określa obowiązki i miasta i strefy, które należy wypełnić, by przygotować wniosek o powiększenie Suwalskiej SSE i powołanie nowej podstrefy Augustów. Decyzję w tej sprawie będzie podejmować ministerstwo gospodarki. Władze strefy zadeklarowały wszelką pomoc i doradztwo w tej sprawie.

7 tys. pracowników

Anna Samel poinformowała, że władze Augustowa w pierwszej kolejności mają zadbać o uzbrojenie gruntów pod inwestycje. Trwają prace nad wnioskiem o unijną dotację na ten cel. Stosowną uchwałę muszą też przyjąć augustowscy radni. Wcześniej władze Augustowa dokonały już podziału miasta na strefy: uzdrowiskową i przemysłową.

Suwalska strefa ekonomiczna to obecnie 635 ha gruntów pod inwestycje w siedmiu podstrefach: Białystok, Suwałki, Grajewo, Łomża, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród, Sejny i Zabłudów w woj. podlaskim, Olecko, Ełk i Gołdap w woj. warmińsko-mazurskim oraz Małkinia Górna w woj. mazowieckim. Taki kształt strefa zyskała jesienią 2015 r, gdy została znacznie powiększona.

10 lutego SSSE poinformowała o wydaniu nowego zezwolenia na prowadzenie działalności w podstrefie Suwałki firmie PIKO BIS z branży spożywczej. To czwarte zezwolenie wydane w 2016 r., w najbliższych tygodniach ma być wydanych kolejnych pięć zezwoleń.

Rzeczniczka strefy Ewa Sokólska poinformowała, że firma PIKO BIS będzie w ramach tego zezwolenia rozwijać swoją dotychczasową działalność związaną z przetwórstwem mięsa. Firma zatrudni 10 osób i zainwestuje ponad 3,2 mln zł. Inwestycja ma być gotowa do końca 2017 r.

W 2015 r. Suwalska SSE wydała łącznie osiem zezwoleń na prowadzenie działalności, które mają dać 250 miejsc pracy. Dotychczas w Suwalskiej SSE zainwestowało 91 firm, które zatrudniają ok. 7 tys. pracowników. Wartość inwestycji to 2,1 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.