Podstrefa nadzieją dla gminy zniszczonej przez bezrobocie

Zakończyło się przygotowanie terenów inwestycyjnych w podstrefie Łapy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działki mają być wystawiane na sprzedaż we wrześniu - poinformował PAP urząd miejski w Łapach. Pierwsza firma rozpoczęła budowę zakładu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podstrefa nadzieją dla gminy zniszczonej przez bezrobocie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 lip 2014 18:18


Władze Łap wielokrotnie podkreślały jak ważna jest podstrefa i jak duże nadzieje z nią wiążą. Podstrefa w Łapach powstała w 2011 r. po to, by ożywić lokalną gospodarkę i dać szanse na miejsca pracy, gdy przestały działać dwaj najwięksi lokalni pracodawcy: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego oraz Cukrownia Łapy. Pracę straciło około tysiąca osób. ZNTK upadły, gdy główny zleceniodawca - PKP Cargo - przestał zlecać na zewnątrz naprawy taboru. Cukrownia została zlikwidowana w ramach reformy rynku cukru.

Na sprzedaż jest w Łapach osiem działek o powierzchni ok. 1 ha każda. Pierwsza przygotowana wcześniej działka została sprzedana w przetargu w styczniu. Nabywca - białostocka drukarnia Arka Druk - właśnie rozpoczął budowę zakładu - poinformowała PAP we wtorek Magdalena Perkowska-Szymanowicz z urzędu miejskiego w Łapach. Drukarnia zadeklarowała już wcześniej zatrudnienie 20 pracowników i inwestycje rzędu 16 mln zł.

Uzbrojenie pozostałych działek właśnie się zakończyło. Firma, która realizowała te prace zgłosiła władzom miasta gotowość do odbiorów technicznych inwestycji. Tereny przygotowano dzięki unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Kosztowało to 9,5 mln zł, z czego z UE pochodziło 8,4 mln zł.

Burmistrz Łap Wiktor Brzosko mówi PAP, że przygotowanie gruntów to nadzieja na przyciągnięcie inwestorów. Działki będą wystawiane na sprzedaż na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. "Atrakcyjne położenie podstrefy i ulgi, jakie z nią się wiążą przekładają się na zainteresowanie inwestorów, którzy od dłuższego czasu sondują możliwości zlokalizowania swoich przedsięwzięć na tych terenach" - mówi Brzosko. Burmistrz dodaje, że wraz ze sprzedażą działek, miasto liczy na powstawanie tam nowych podmiotów gospodarczych i stopniową poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej.

Tarnobrzeską SSE EURO-PARK-WISŁO-SAN zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu. Podstrefa Łapy Tarnobrzeskiej SSE ma powierzchnię 11,9 ha. By w niej zainwestować, przedsiębiorstwo musi zatrudnić minimum 35 osób albo zainwestować 9 mln zł. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w podstrefie Łapy mogą powstać inwestycje o znacznym wpływie na środowisko naturalne. Można tam lokować m.in. zabudowę przemysłowo-usługową, produkcję, usługi, składy, magazyny. Inwestycje muszą mieć jednak innowacyjny charakter.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.