×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Podkarpackie: Powstanie ponad 470 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych

  • Autor: PAP/JS
  • Opublikowano: 14 gru 2017 16:20

Ponad 470 miejsc pracy powstanie do końca 2019 r. w ramach dwóch projektów realizowanych przez Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ROWES). Łączny budżet obu projektów to 50 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Podkarpackie: Powstanie ponad 470 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak powiedział Jakub Karp z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (RARR), która prowadzi ROWES, w obu projektach pieniądze przeznaczone będą na zakładanie przedsiębiorstw społecznych.

"Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania osób, które chcą zakładać takie przedsiębiorstwa. Te osoby łączą się w tzw. grupy inicjatywne, po czym, wspólnie z animatorem pracują nad przygotowanym pomysłem na działalność. Animator wspiera tworzenie grup, pomaga wyłonić lidera, motywuje do działania" - dodał.

Po pracy z animatorem grupy inicjatywne pracują z doradcami kluczowymi, którzy pomagają określić ewentualne braki przygotowanego projektu i eliminują błędy.

"Kolejnym etapem są pięciodniowe szkolenia, na których uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu zagadnień prawnych, finansowych, kadrowych czy księgowych. Szkolenia te mają również pomóc w stworzeniu biznesplanu, który jest etapem końcowym przygotowania do rozpoczęcia działalności" - podkreślił Karp.

Przygotowany biznesplan oceniają komisje zewnętrzne. Jeżeli komisja uzna, że przedsiębiorstwo ma szansę na funkcjonowanie na rynku, grupa otrzyma dofinansowanie.

Zainteresowanie zakładaniem przedsiębiorstw społecznych w regionie w ramach obu projektów jest spore. Do tej pory chęć udziału w projektach zgłosiło 2 tys. osób.

Mieszkańcy Podkarpacia wykazują się również dużą pomysłowością. Wśród zgłoszonych już pomysłów jest m.in. inicjatywa mieszkańców wsi Futoma w gminie Błażowa, którzy chcą utworzyć wioskę tematyczną o nazwie "Dolina Mięty".

Inna inicjatywa zakłada utworzenie przedsiębiorstwa pn. "Akademia Kreatywności", będzie to miejsce dla małych dzieci, w którym po lekcjach będą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, uczyć się nowych ciekawych rzeczy.

Nabór do projektów jest ciągły, osoby zainteresowane założeniem przedsiębiorstwa społecznego nadal mogą zgłaszać się do RARR.

Pierwszy projekt jest realizowany na terenie powiatów: rzeszowskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i miasta Rzeszowa. Drugi natomiast obejmuje swoim zasięgiem powiaty: strzyżowski, ropczycko-sędziszowski, dębicki, mielecki, tarnobrzeski i miasto Tarnobrzeg.

Przedsiębiorstwo społeczne to organizacja, której działalność ma cele społeczne. Wypracowane zyski przeznacza np. na cele i inicjatywy społeczne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podkarpackie: Powstanie ponad 470 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA