Podkarpacie: Prawie tysiąc osób weźmie udział w pilotażowych szkoleniach dla bezrobotnych

Wczoraj w Rzeszowie została podpisana umowa między Instytutem Badawczo-Szkoleniowym z Olsztyna a Wojewódzkim Urzędem Pracy na realizację programu przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej "Partnerstwo dla pracy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podkarpacie: Prawie tysiąc osób weźmie udział w pilotażowych szkoleniach dla bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 kwi 2013 16:06


Pilotażowy program obejmie trzy województwa: mazowieckie, dolnośląskie i podkarpackie. Ma służyć wypracowaniu nowych mechanizmów współpracy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy z agencjami zatrudnienia oraz zasad finansowania i kontraktowania usług gwarantujących powrót na rynek pracy długotrwale bezrobotnych.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej dyrektor WUP Konrad Fijołek, Podkarpacie jest pierwszym regionem, który podpisuje taką umowę. Dodał, że oferta IBS została wybrana spośród ośmiu, które uczestniczyły w przetargu. Cena zaproponowana przez Instytut to ponad 9,6 mln zł.

"Głównym kryterium wyboru oferty nie była jednak cena, choć miała znaczenie. Liczyło się przede wszystkim m.in. doświadczenie w tego typu zadaniach oraz zadeklarowana efektywność, czyli jak dużo osób znajdzie pracę po zakończeniu szkoleń" - zaznaczył Fijołek.

Prezes IBS Mirosław Hiszpański podkreślił, że realizacja pilotażowego programu to wyzwanie dla jego firmy. Instytut będzie pracować z prawie tysiącem bezrobotnych z trzech powiatów: krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i przeworskiego. Będą to osoby długotrwale bezrobotne (50 proc. grupy docelowej), kobiety które nie podjęły pracy po urodzeniu dziecka (12 proc.), bezrobotni powyżej 50. roku życia (33 proc.) oraz niepełnosprawni (5 proc.).

W każdym z tych powiatów Instytut utworzy ośrodki aktywizacji, gdzie odbywać się będą szkolenia, kursy, warsztaty dla osób objętych pilotażem. Ośrodki rozpoczną działanie 6 maja.

"Kluczowym elementem dla nas będzie również kontakt z pracodawcami, bo umowa jest tak skonstruowana, że obsługa osoby bezrobotnej, nic nam nie daje. My jako firma mamy płacone za rezultat. Dopiero, jak osoba znajdzie pracę i przez pewien okres ją utrzyma, to otrzymujemy zapłatę. Jest to zupełnie nowe podejście niż dotychczasowe praktyki na rynku pracy" - podkreślił Hiszpański.

Jak zadeklarował Instytut w swej ofercie przetargowej, 71 proc. osób, które weźmie udział w programie znajdzie pracę; a 74 proc. utrzyma ją przez minimum trzy miesiące.

Hiszpański zaznaczył, że sam proces aktywizacji będzie bardzo spersonalizowany i dostosowany do osób, które zostaną skierowane do Instytutu z urzędów pracy.

"Dla nas ważne w tym programie jest także włączenie pracodawców w cały proces doprowadzenia i utrzymania w zatrudnieniu osób objętych pilotażem. Mamy już pięć deklaracji ze strony firm, że chcą zatrudnić kilkadziesiąt osób" - dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.