Podkarpacie dostanie z PO WER 157 mln euro na aktywizację bezrobotnych

Podkarpacie będzie miało do wydania z PO WER ponad 157 mln euro. Nawet 60 tys. osób może liczyć na wsparcie z tego programu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podkarpacie dostanie z PO WER 157 mln euro na aktywizację bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 cze 2015 8:55


Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój jest finansowy z Europejskiego Funduszu Społecznego, budżet całego programu to na lata 2014-2020 to ok. 4,7 mld euro. Pieniądze przeznaczone będą głównie na aktywizację zawodową młodzieży, która nie pracuje, nie kształci się ani nie szkoli. Środki będą przeznaczone również na płatne staże czy dotacje pozwalające założyć własną działalność gospodarczą lub szkolenia zwiększające kompetencje zawodowe.

157 mln euro dla Podkarpacia

Podkarpacie będzie miało do wydania z PO WER ponad 157 mln euro. Zdaniem dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasza Czopa, pieniądze te będą bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju całego regionu.

Czytaj też: PO WER pomoże absolwentom szkół górniczych

- Jestem przekonany, że pozwolą one młodym mieszkańcom skutecznie odnaleźć się na rodzimym rynku pracy. Założenia tego programu bowiem idealnie celują w jeden z największych problemów Podkarpacia, czyli bezrobocie wśród młodych osób. Kompleksowe wsparcie, jakie zostanie im udzielone w ramach PO WER, niewątpliwie ułatwi im znalezienia stabilnej pracy - uważa Czop.

Zaznaczył, że w regionie na wsparcie z tego programu może liczyć nawet 60 tys. osób.

Szybsza aktywizacja bezrobotnych

Urzędnicy na Podkarpaciu zakładają, że dzięki realizacji tego programu skróci się z sześciu do czterech miesięcy czas przedstawienia oferty zatrudnienia młodemu bezrobotnemu po zarejestrowaniu w powiatowym urzędzie pracy.

Czytaj też: 60 mln zł na aktywizację osoby poniżej 30. roku życia w dolnośląskim

Oprócz szkoleń i kursów młodzi ludzie będą mogli liczyć w ramach PO WER również na płatne staże oraz na dotację na prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości ponad 23 tys. zł. Jednym z elementów programu będą też bony m.in. na podniesienie kwalifikacji zawodowych (ok. 4 tys. zł) oraz bon zasiedleniowy (8 tys. zł.), który umożliwi podjęcie pracy poza miejscem zamieszkania.

Pierwszy podkarpacki nabór w ramach PO WER ma zostać ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia.

Instytucją zarządzającą Programem Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, natomiast na poziomie regionalnym będzie on wdrażany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Na koniec maja br. w województwie podkarpackim zarejestrowanych było ponad 126,5 tys. osób bezrobotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.