PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Podkarpaccy przedsiębiorcy mają 1500 ofert pracy dla Ukraińców

Ponad 500 przedsiębiorców z Podkarpacia zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na niemal 1,5 tys. stanowiskach pracy. Są to oferty dla mężczyzn i dla kobiet – poinformował we wtorek Krzysztof Powrózek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

  • Autor: PAP/JP
  • 10 maj 2022 16:24
Podkarpaccy przedsiębiorcy mają 1500 ofert pracy dla Ukraińców
Poszukiwani są przede wszystkim kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych i jezdniowych oraz spawacze (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Z danych na koniec kwietnia br. wynika, że poszukiwani są przede wszystkim kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych i jezdniowych oraz spawacze - ze znajomością języka polskiego w stopniu podstawowym.
  • "Dla mężczyzn są oferty głównie w branży budowlanej, przemysłowej, metalowej, samochodowej, transportowej, w branży związanej z obróbką drzewną, poszukiwani są spawacze, ślusarze, operatorzy koparek, pracownicy przemysłu mięsnego i hydraulicy" - wymienił Powrózek.
  • Dla kobiet oferty są głównie w branży fizjoterapeutycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej, rolniczo-sadowniczej, handlowej, gospodarczej, krawieckiej i fryzjerskiej.

Jak podkreślił przedstawiciel WUP, na podkarpackim rynku pracy jest również zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoc stomatologiczną, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT i przedszkolanki.

Na koniec kwietnia br. w podkarpackich powiatowych urzędach pracy zostało zarejestrowanych jako bezrobotnych lub poszukujących pracy 1243 obywateli Ukrainy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Powrózek poinformował, że za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy otrzymało skierowanie do pracy 336 obywateli Ukrainy.

"Z kolei z informacji, jakie mają obowiązek składać przedsiębiorcy do powiatowych urzędów pracy, w związku z art. 22 specustawy, czyli powiadamiania o powierzeniu wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia wynika, że 1309 obywateli Ukrainy podjęło pracę" - podkreślił.

Jak poinformował Powrózek, z danych WUP wynika, że na Podkarpaciu legalną pracę od początku roku podjęło 8078 obywateli Ukrainy.

"Wśród uciekinierów pozostają w Polsce głównie kobiety, osoby młode i dzieci. Mężczyźni wrócili lub powracają na Ukrainę jako poborowi. Dlatego na rynku pracy deficyt będzie zwiększał się w zawodach związanych z transportem, budownictwem, w dorywczych pracach w rolnictwie, wymagających siły fizycznej" - zauważył.

Uchodźcy z Ukrainy - podkreślił Powrózek - mimo bliskiego sąsiedztwa często wybierają inne regiony, gdzie występują większe możliwości uzyskania pracy lub na lepszych warunkach.

"Uchodźcy z zachodniej Ukrainy bardzo dobrze przystosowują się do polskich warunków, również ze względu na częstą wśród nich znajomość języka polskiego. Osoby uciekające z terenów wschodniej Ukrainy często wymagają szkoleń językowych. Istotne są również praktycznie posiadane umiejętności" - dodał.

Zdaniem Powrózka jednym z problemem jest również nostryfikacja dyplomów specjalistów, którzy trafiają do Polski z Ukrainy.

Według szacunków w kwietniu 2022 r. na Podkarpaciu zanotowano spadek liczby bezrobotnych o 2478 osób w porównaniu z liczbą bezrobotnych w marcu br.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podkarpaccy przedsiębiorcy mają 1500 ofert pracy dla Ukraińców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA