Po przemyślanym stażu łatwiej o pracę

Większość polskich firm w stażystach i praktykantach może przebierać do woli. Są jednak takie, które o solidnego absolwenta muszą stoczyć ciężki bój.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Po przemyślanym stażu łatwiej o pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

21 cze 2013 8:47


O dobrego praktykanta niełatwo w każdej branży, jednak IT jest pod tym względem wyjątkowa. Michał Jarząbek, HR advisor z firmy Billennium podkreśla, że na rynku IT nie ma praktycznie bezrobocia, co powoduje, że znalezienie każdego sensownego praktykanta wymaga wielkiego wysiłku. Na jedną ofertę praktyki w Billennium zgłasza się dwóch kandydatów.

- Raz w roku organizujemy miesięczne praktyki. By stworzyć czteroosobowy zespół, musimy ścigać się z innymi firmami IT. Konieczna jest promocja na każdych targach pracy, każdej uczelni - wyjaśnia Michał Jarząbek.

Jarząbek dodaje, że pracy jest dużo, a chętnych na praktyki tak mało, że poza pozyskaniem ludzi celem numer jeden firmy jest budowanie marki wśród studentów na uczelniach. Co drugi praktykant znajduje zatrudnienie w Billennium.

Inną specyfiką charakteryzuje się branża medyczna. W Scanmed Multimedis praktyki i staże trwają cały czas, ponieważ tego wymaga kształcenie na kierunkach medycznych.

- Mamy staże i praktyki letnie, zawodowe, a także w ciągu roku akademickiego. Staramy się je organizować w sposób systemowy. Podpisujemy umowy dotyczące realizacji praktyk z uczelniami, wspólnie konstruujemy programy - wyjaśnia Joanna Wcześniak, HR biznes partner, Scanmed Multimedis.

W Whirpool są dwa rodzaje programów stażowych. Pierwszym jest międzynarodowy program fast track, skierowany do absolwentów, którzy nie ukończyli 26 lat. Trwa on dwa lata i odbywa się w czterech placówkach firmy w różnych częściach świata.

- Pół roku nasz stażysta realizuje cztery różne projekty. W zależności od zainteresowań jest to praca o profilu sprzedażowym, produkcyjnym, inżynierskim lub HR - wyjaśnia Paweł Miłoszewski, dyrektor ds. zarządzania personelem w Whirlpool Polska.

Drugim rodzajem są lokalne staże odbywające się najczęściej w dziale rozwoju produktu. Są krótsze, dotyczą konkretnych projektów, często biorą w nich udział studenci w czasie wakacji.

Oba rodzaje staży są jednym z głównych źródłem rekrutacji na podstawowe stanowiska w firmie. Po fast track w Whirlpool Polska zostaje 80 proc. stażystów.

Toyota Motor Manufacturing Poland ma program rozwoju młodych absolwentów. Po ukończeniu studiów absolwent dostaje 18 miesięcy, by awansować na stanowisko specjalisty. Promocję otrzymuje, jeśli rozwiąże konkretny problem oparty na istniejącym projekcie.

- W tym samym programie może wziąć udział pracownik Toyoty z hali produkcyjnej, który ukończy studia - dodaje Dariusz Banach, dyrektor personalny w Toyota Motor Manufacturing Poland.

Marta Piasecka, kierownik Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego, obserwuje dwa podejścia do praktyk. Są to doraźne oferty do wykonania na teraz lub ogłoszenia, które można nazwać planowanymi programami praktyk.

- Inną korzyść odniesie firma, kiedy praktykanci są przyjmowani dla świętego spokoju czy dla doraźnych potrzeb. Inne, gdy firma ma przemyślany program praktyk, sprzężony z celami, strukturą i harmonogramem jej działania - wyjaśnia Marta Piasecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.