Płatne staże i pożyczki dla młodych

Młodzieżówka SLD – Federacja Młodych Socjaldemokratów przedstawiła w piątek swój program walki z bezrobociem pt. „Praca dla Młodych”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płatne staże i pożyczki dla młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lip 2013 16:44


Proponuje np. płatne staże i pożyczki dla młodych rozpoczynających działalność gospodarczą, które miałyby być umarzane w 50-90 proc.

Podczas piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przewodniczący FMS Grzegorz Gruchalski podał, że impulsem do powstania programu „Praca dla Młodych" była informacja o bezpłatnych stażach w kancelarii premiera.

„Bezpłatne staże w KPRM to temat, który nas bardzo zbulwersował. Te staże trwają 5 dni w tygodniu po 8 godzin, przez osiem tygodni, czyli są właściwie normalną formą pracy, natomiast nie ma zagwarantowanych żadnych wynagrodzeń dla tych młodych ludzi" - mówił Gruchalski.

Jak przekonywał, „w większości krajów Unii Europejskiej bezpłatne staże i praktyki są likwidowane. Tylko Polska jest w stawce państw, gdzie rząd nie zmienia tego stanu rzeczy, np. we Francji nie ma możliwości, by stażysta czy praktykant nie dostał wynagrodzenia za swoją pracę".

Po konferencji przewodniczący FMS i wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz złożyli w biurze podawczym KPRM program „Praca dla Młodych" oraz list, w którym pytają m.in. „co rząd premiera Tuska zamierza zrobić z rosnącym bezrobociem wśród młodych ludzi".

„Liczymy, że premier ustosunkuje się do pytań zamieszczonych w liście i przygotuje rozsądny program walki z bezrobociem wśród młodych ludzi. W budżecie państwa jest 7 mld przeznaczonych na walkę z bezrobociem, ale są zamrożone. Te środki należy odmrozić i przeznaczyć na szkolenia i płatne staże" - konkludował Gruchalski.

Wtórowała mu wiceszefowa SLD: „To młodzi ludzie są w tej chwili najbardziej zagrożeni bezrobociem. Nie rozumiemy, dlaczego premier nie zajmie się tym problemem".

Opisując program „Praca dla młodych" Piechna-Więckiewicz wyjaśniła, że rozwiązania w nim zawarte są częściowo zapożyczone z programu Europejska Gwarancja dla Młodych opracowanego przez Partię Europejskich Socjalistów i realizowanego z sukcesem w Austrii i Finlandii.

Jak dodała, zaprezentowany program opiera się m.in. na propozycji, by „staże odbywane podczas studiów w administracji publicznej liczyły się do stażu pracy w tejże administracji".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.