PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PKP Intercity: Pierwszy raz kobieta została maszynistą

  • Autor: PAP/AT
  • 16 mar 2017 12:02

PKP Intercity co roku organizuje rekrutację kandydatów, którzy chcą zostać maszynistami i prowadzić pociągi dalekobieżne. W tym roku po raz pierwszy maszynistą została kobieta - Aleksandra Płusa.

PKP Intercity: Pierwszy raz kobieta została maszynistą
Aleksandra Płusa została maszynistą w PKP Intercity (fot.intercity.pl)
REKLAMA

Pierwszy raz kobieta została maszynistą w PKP Intercity - podała spółka. Aleksandra Płusa ma uprawnienia do prowadzenia m.in. Dartów, określanych mianem polskich pendolino. Spółka zatrudnia ok. 1,2 tys. maszynistów.

Jak poinformowała firma, Intercity co roku organizuje rekrutację kandydatów, którzy chcą zostać maszynistami i prowadzić pociągi dalekobieżne. W ostatnich latach bierze w niej udział ponad tysiąc osób, z czego po wstępnych selekcjach, zostaje ok. 100 kandydatów. Uprawnienia do wykonywania zawodu maszynisty zdobywa ostatecznie 80 proc. z nich.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po blisko dwuletnim kursie zdobyła je też m.in. Aleksandra Płusa, czyli pierwsza kobieta maszynista PKP Intercity.

Czytaj też: Maszynista kobietą? W Polsce jest ich tylko sześć

Spółka wyjaśniła, że aby zostać maszynistą, kandydaci najpierw odbywają dwumiesięczne szkolenie z zasad funkcjonowania kolei i przepisów. Ta część kursu kończy się egzaminem licencyjnym. Po uzyskaniu licencji kolejnym etapem jest kurs na świadectwo maszynisty, który trwa do 16 miesięcy. W jego trakcie kandydat zdobywa wiedzę m.in. z zakresu budowy pojazdów kolejowych. Później pod okiem instruktora adept uczy się obsługi całego taboru, w tym także lokomotyw spalinowych starszego typu.

PKP Intercity dodało, że w trakcie szkolenia kandydaci odbywają też jazdy na symulatorze lokomotywy. Podczas tego szkolenia przyszli maszyniści np. uczą się, co robić, gdy na torach widzą powalone drzewo lub lokomotywa, którą prowadzą ma uszkodzony hamulec.

Po zakończonym kursie i pozytywnej opinii opiekuna adept może przystąpić do egzaminu. Jeśli zda, otrzymuje świadectwo maszynisty uprawniające do prowadzenia określonego typu pojazdu. Następnie maszyniści zapoznają się z trasami, po których będą jeździć z pasażerami.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKP Intercity: Pierwszy raz kobieta została maszynistą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA