PKP Cargo potrzebuje prawie 600 maszynistów. Doświadczenie nie jest konieczne

Rekrutacja maszynistów PKP Cargo trwa już od początku roku. Do tej pory firma przyjęła już do pracy 250 nowych osób. Potrzebuje jednak o wiele więcej i nie waha wydać się na szkolenia 21 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKP Cargo potrzebuje prawie 600 maszynistów. Doświadczenie nie jest konieczne

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 cze 2014 10:22


Tylko część zatrudnionych maszynistów to osoby z doświadczeniem - znacząca większość zostanie dopiero przeszkolona do wykonywania zawodu przez instruktorów PKP Cargo. Do połowy 2015 r. spółka wyda na szkolenia ok. 21 mln zł.

Program jest prowadzony w związku z coraz większym zapotrzebowaniem na maszynistów w Polsce. Ze względu na rosnący popyt na usługi przewozowe PKP Cargo w kraju i za granicą, spółka rozpoczęła szeroką akcję rekrutacyjną w swoich wszystkich zakładach.

Czytaj też: Celejewski: W Polsce brakuje maszynistów, widać to przy przetargach na nowe połączenia

Od połowy stycznia 2014 r. do PKP Cargo nadesłano około 1300 aplikacji, z których ponad 1000 stanowiły wnioski osób bez doświadczenia w branży kolejowej, kwalifikujących się do pełnego szkolenia, zakończonego uzyskaniem kwalifikacji maszynisty. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń spółka zatrudniła w całym kraju ponad 90 osób z doświadczeniem oraz ponad 150 kandydatów na maszynistów bez żadnego doświadczenia. Ci ostatni przejdą półtoraroczne szkolenie dające im uprawnienia do prowadzenia lokomotyw.

- PKP Cargo słynie z doświadczonych i dobrze wyszkolonych maszynistów. Stajemy przed wymagającym zadaniem utrzymania odpowiedniego poziomu zatrudnienia maszynistów w spółce. Duża część obecnie pracujących zbliża się do wieku emerytalnego, a szkoły nie kształcą odpowiedniej liczby ich następców - mówi Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

- Dlatego podejmujemy maksymalnie szerokie inicjatywy i wchodzimy we współpracę z podmiotami państwowymi, żeby zapewnić sobie wykwalifikowaną kadrę na najbliższe lata. Jest to kluczowe zadanie w kontekście wzrostu zapotrzebowania na nasze usługi w Polsce i za granicą oraz potrzeby elastycznego zarządzania strukturą zatrudnienia - dodaje.

PKP Cargo zatrudnia kandydatów już na etapie szkolenia. Jest to korzystne dla obu stron, ponieważ dzięki temu spółka zapewnia sobie potrzebną liczbę maszynistów na najbliższe lata, natomiast kandydaci na maszynistów otrzymują gwarancję zatrudnienia, nowy zawód oraz wynagrodzenie w trakcie trwającego półtora roku cyklu szkolenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kk 2014-07-01 13:43:35

Zawsze można popracować 5 lat szkoląc się w języku obcym i uciec

Bob 2014-06-30 00:58:21

Jednak opłaca się iść na emeryturę, jest dużo większa i spokojny sen. Pozdrawiam myślących.

benak 2014-06-29 13:49:02

bujda jakich wiele na tym stanowisku