PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PKO BP: Popyt na pracę wyhamował

  • Autor: PAP/AT
  • 17 paź 2019 12:42

Wyhamował popyt na pracę i nowych pracowników - tak  ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska oceniła najnowsze dane GUS dot. przeciętnego zatrudnienia i przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 r.

PKO BP: Popyt na pracę wyhamował
Wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw jest anemiczny (fot. shutterstock)
REKLAMA

Jak zaznaczyła ekonomistka dane GUS dotyczące przeciętne zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu tego roku nie odbiegają od oczekiwań. Jak oceniła od paru miesięcy widać, że wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw "jest anemiczny". "W ciągu miesiąca zatrudnienie wręcz zmniejszyło się o 4 tys. osób, od początku roku zatrudnienie jest ledwie o 17 tys. osób większe, w związku z tym widać, że popyt na pracę, na nowych pracowników wyhamował" - powiedziała.

Według Kryńskiej drugą stroną nieco słabszego popytu na pracę jest stabilizująca się dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Jak przypomniała, wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw od półtora roku oscyluje wokół 7 proc. i nie przekroczył jej "na stałe". "Od dwóch miesięcy od dwóch miesięcy wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw jest poniżej 6 proc., co o ile nie okaże się, że miały miejsce jakieś przesunięcia wynagrodzeń w górnictwie, oznacza, że również w danych o wynagrodzeniu widać słabnący popyt na pracę" - oceniła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: ING BŚ: Podwyżka płacy minimalnej będzie impulsem dla wzrostu dynamiki wynagrodzeń

Dodała, że obecna sytuacja sprzyja ograniczaniu napięć na krajowym rynku pracy, gdzie w ostatnich latach bardzo brakowało pracowników - popyt był zdecydowanie większy, niż dostępna podaż pracowników.

Zdaniem ekonomistki PKO BP na rynku pracy w tym roku już niewiele się będzie działo. "Ciekawe rzeczy będą się działy w przyszłym roku - to jak rynek zareaguję na podwyżkę płacy minimalnej o 15 proc." - zaznaczyła ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska.

GUS podał w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wyniosło 5 tys. 84,56 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,6 proc., po wzroście o 2,6 proc. w sierpniu br. Z danych urzędu statystycznego wynika jednocześnie, że w ujęciu miesięcznym zatrudnienie we wrześniu spadło o 0,1 proc. po spadku o 0,1 w sierpniu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKO BP: Popyt na pracę wyhamował

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA