×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Piotr Rawski: Wymagania finansowe młodych prawników nie są największym wyzwaniem dla kancelarii

- W tej chwili nie brakuje prawników na rynku – te czasy mamy za sobą. Był okres, gdy kancelarie były w stanie zapłacić absolutnie każde wynagrodzenie, aby przekonać daną osobę do pracy. Rywalizacja była ogromna, a prawnicy mogli liczyć na podwojenie, a nawet potrojenie pensji. Obecnie mamy inną sytuację – pracowników nie brakuje, ale mają wobec pracodawców inne oczekiwania, związane ze zmianą pokoleniową – ocenia Piotr Rawski, partner zarządzający w Baker McKenzie.

Piotr Rawski: Wymagania finansowe młodych prawników nie są największym wyzwaniem dla kancelarii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Jakiś czas temu w branży prawniczej brakowało pracowników – kancelarie były w stanie zapłacić absolutnie każde wynagrodzenie, aby przekonać daną osobę do pracy.
 • Te czasy jednak minęły; w tej chwili kancelarie starają się spełnić wymagania młodych pracowników, nie tylko te finansowe.
 • Młodzi prawnicy oczekują od pracodawców elastyczności, a także balansu między życiem zawodowym a prywatnym.
 • O sytuacji na rynku pracy będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dniach 13-15 maja 2019 r.

W wielu sektorach mówi się o rynku pracownika. Jak wygląda sytuacja w branży prawniczej?

Piotr Rawski, partner zarządzający w Baker McKenzie: - Należy rozróżnić dwie kwestie. Po pierwsze rynek pracownika może być spowodowany deficytem kadrowym. Gdy brakuje rąk do pracy, wówczas warunki zaczynają dyktować kandydaci. Po drugie o rynku pracownika możemy mówić wtedy, gdy pracownicy mają wysokie wymagania, a pracodawcy muszą się do nich dostosować.

W tej chwili nie brakuje prawników na rynku – te czasy mamy za sobą. Był okres, gdy kancelarie były w stanie zapłacić absolutnie każde wynagrodzenie, aby przekonać daną osobę do pracy. Rywalizacja była ogromna, a prawnicy mogli liczyć na podwojenie, a nawet potrojenie pensji. Obecnie mamy inną sytuację – pracowników nie brakuje, ale mają inne oczekiwania wobec pracodawców, które są związane ze zmianą pokoleniową.

Młodzi aż tak bardzo różnią się od starszych współpracowników? Co miało na to wpływ?

- Oddalona perspektywa sukcesu hierarchicznego to jeden z elementów, który ma wpływ na postawę młodych. Na początku lat 90. powstały w Polsce pierwsze międzynarodowe kancelarie. Na rynku pracy było wówczas niewielu prawników o "zacięciu międzynarodowym" – to oni zdecydowali się na rozpoczęcie kariery w tych firmach. Udało im się właściwie natychmiast zdobyć wymarzoną funkcję – partnera kancelarii, jednocześnie osiągali sukces finansowy. Grupa młodych prawników, która dołączyła do nich w 1992 r., miała nieco trudniej. Jednak nadal czas drogi zawodowej do stanowiska partnera był stosunkowo krótki – wynosił ok. 8 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Piotr Rawski: Wymagania finansowe młodych prawników nie są największym wyzwaniem dla kancelarii
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Komunista 2021-02-09 11:30:14

  To, co mówi pan Rawski przesiąknięte jest neoliberalną głupotą i seksizmem. Nie, w kapitalizmie Polacy nie są w stabilniejszej sytuacji finansowej, wręcz przeciwnie. Pracowaliście po 12 godzin, a teraz roszczeniowe pokolenie chce mieć wolny weekend? Naprawdę straszne. I chyba pracują u Państwa jakieś "PRAWNICZKI"? Czy sami mężczyźni-prawnicy, wspierani wyłącznie przez kobiety-ASYSTENTKI?

 • rrr 2019-05-08 13:57:30

  Bardzo ciekawy artykuł. Pokazuje, że rynek się wysyca. Kolejnym wnioskiem jest to, że nowe pokolenia mają coraz większe roszczeniowe podejście do życia - ale jak podkreśla rozmówca, taki mamy świat. Inną kwestią jest sposób pisania prawa. Moim zdaniem prawo powinno być tak napisane, aby każdy człowiek mógł je bez problemu zrozumieć i zastosować. Jeżeli tak nie jest to potrzebnych jest coraz więcej pracowników, asystentów i ogólnie biurokracji, żeby się w tym prawie poruszać. Kolejną kwestią jest wymyślenie języka logicznego opisu prawa, aby komputer mógł dowieść używając praw logiki czy dany przypadek jest sprzeczny czy zgodny z prawem. O ile mi wiadomo takie prace nad nowym językiem w którym prawo wyraża się logicznie już trwają, np. w Niemczech.

 • Wincyj prawa Clifford 2019-05-08 10:48:37

  Tak jak se tworzyta co chwile nowe ustawy i lobbujeta za kolejnymi to nie dziwota ze jest was tylu. Skandal

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA