PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pandemia na rynku pracy. Nokaut w hotelarstwie i gastronomii, rozwój branży IT

  • Justyna Koc
    jk
  • 9 lut 2021 19:00

Przedłużająca się pandemia wciąż wywiera duży wpływ na rynek pracy. Pracownicy boją się utraty pracy i nie najlepiej oceniają szanse na znalezienie nowej posady. Chyba, że mowa o sektorze IT - komentuje Magdalena Rogóż z Kodilla.com.

Pandemia na rynku pracy. Nokaut w hotelarstwie i gastronomii, rozwój branży IT
Wśród osób, które zdecydowały się przebranżowić ze względu na lockdown bywali np. piloci wycieczek, zawodowi muzycy czy aktorzy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wynika z badania Randstad, pracownicy sektora IT najrzadziej sygnalizowali obniżki pensji, najczęściej - podwyżki.
  • Byli też najbardziej zadowoleni z poziomu zarobków.
  • Być może właśnie dlatego spośród prawie 200 tys. osób, które zdecydowały się w 2020 roku na zmianę firmy bądź branży, największą uwagę kandydatów przyciągały stanowiska związane z IT.

- Jeśli miałbym wybrać dwie branże, które najlepiej pokazują, jak różne efekty dla sytuacji pracowników przyniósł pandemiczny kryzys, to wskazałbym z jednej strony hotelarstwo i gastronomię, a z drugiej ITC - analizuje wyniki badania Randstad "Monitor Rynku Pracy" Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Jego zdaniem pierwszy wspomniany sektor został właściwie znokautowany przez lockdowny, podczas gdy telekomunikacja i IT nie tylko przeszły przez turbulencje suchą stopą, ale wręcz zyskały ze względu na zwiększone zapotrzebowanie biznesu na usługi telekomunikacyjne, głównie ze względu na konieczność pracy zdalnej.

Przepaść w zarobkach

Przepaść pomiędzy skrajnościami widać niemal w każdym aspekcie badania Randstad, ale najbardziej jest to widoczne w obszarze wynagrodzeń. Pracownicy sektora IT najrzadziej sygnalizowali bowiem obniżki pensji, najczęściej - podwyżki. Byli też najbardziej zadowoleni z poziomu zarobków.

- Podczas gdy ludzie z hotelarstwa i gastronomii zamykali stawkę w zestawieniach branżowych. Już przed kryzysem między tymi branżami występowała różnica w pracowniczej ocenie sytuacji, ale pandemia pomnożyła ten dystans wielokrotnie - mówi Komuda.

 

 - Tę zależność widać także obserwując losy osób, które w 2020 roku podjęły decyzję o przebranżowieniu - komentuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania online Kodilla.com.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pandemia na rynku pracy. Nokaut w hotelarstwie i gastronomii, rozwój branży IT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA