Pieniądze to nie wszystko. Czym kierować się przy zmianie pracy?

• Najczęstszą przyczyną chęci zmiany pracy, podawaną w trakcie rozmów, są kwestie finansowe.
• Zdaniem rekruterów pieniądze są ważne, ale nie mogą być głównym i pierwszoplanowym powodem podawanym przez rekrutowanego.
• Przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą, kandydat powinien przyjrzeć się bliżej firmie i sprawdzić, czy jest ona miejscem pracy, którego szuka.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pieniądze to nie wszystko. Czym kierować się przy zmianie pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Magdalena Kapusta

1 mar 2016 14:50


W pracy konsultanta ds. rekrutacji codziennie przeprowadza się od kilku do kilkunastu rozmów z kandydatami z różnych firm, poziomów zaszeregowania w organizacji, a także z osobami w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Celem tych wywiadów, oprócz sprawdzenia czy danej osobie możemy zaproponować stanowisko zlecone przez klienta, jest również doradzenie w kwestii dalszych kroków w karierze zawodowej. Moim zdaniem jedyną słuszną drogą prowadzącą do właściwego przeprowadzenia procesu doradczego, jest odpowiednie rozpoznanie motywacji danej osoby do zmiany pracy.

Jak wynika z mojego doświadczenia, najczęstszą przyczyną chęci zmiany pracy, podawaną w trakcie rozmów są kwestie finansowe. Kandydaci niezwykle często mają poczucie, że nie są w tym aspekcie doceniani w obecnym miejscu pracy. Najczęściej dzieje się tak, kiedy przełożony odmówi danej osobie podwyżki, bądź – co gorsze – osoba ta dowie się, że pracownik na analogicznym stanowisku zarabia więcej.

Kwestie finansowe są bardzo ważnym aspektem na każdym etapie decydowania o zmianach zawodowych. Potwierdza to najnowszy raport Antal Attrition dotyczący zjawiska składania wypowiedzeń przez pracowników w sektorze SSC, BPO i ITO, według którego aż 92 proc. ankietowanych jako powód zmiany pracy wskazało właśnie zaproponowane wyższe wynagrodzenie.

Magdalena Kapusta z Antal SSC/BPO, autorka artykułu (Fot. Mat. pras.) Magdalena Kapusta z Antal SSC/BPO, autorka artykułu (Fot. Mat. pras.)

Nie tylko pieniądze

Warto jednak pamiętać, że pomimo niezaprzeczalnie ważnej roli, jaką spełnia aspekt finansowy przy podejmowaniu decyzji o zmianie, nie może być on powodem podawanym jako główny i pierwszoplanowy.

Dlaczego? Po pierwsze, wyobraźmy sobie, jak taki komunikat zostanie odebrany przez osobę, z którą będziemy rozmawiać. Konsultantom z firm rekrutacyjnych podczas wstępnych rozmów zawsze w takiej sytuacji włącza się „czerwone światło” – kandydat, którego jedyną motywacją jest wyższe wynagrodzenie prawdopodobnie nie zrobi dobrego wrażenia na pracodawcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

IMHO 2016-03-23 15:17:58

Ale wszystko bez pieniędzy to...