PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PGG i JSW przywracają zatrudnianie absolwentów klas górniczych

  • Autor: PAP/MIW
  • 29 maj 2017 17:51

Śląskie spółki węglowe, które w poprzednich latach wstrzymały lub ograniczyły przyjęcia nowych pracowników, deklarują wznowienie zatrudniania absolwentów klas górniczych w szkołach. Tylko Polska Grupa Górnicza (PGG) może w tym roku przyjąć ok. 860 osób.

PGG i JSW przywracają zatrudnianie absolwentów klas górniczych
Tylko Polska Grupa Górnicza może w tym roku przyjąć ok. 860 osób. (fot. PTWP)
REKLAMA

Spółki węglowe już kilkanaście lat temu nawiązały współpracę z samorządami, dzięki czemu w wielu szkołach zawodowych i średnich powstały tzw. klasy patronackie.

Ich absolwenci mieli zagwarantowaną pracę w kopalniach. Do czasu... aż górnictwo znalazło się w kryzysie. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od niedawna spółki ponownie zatrudniają absolwentów. Od początku 2016 r. do końca kwietnia br. do kopalń Grupy przyjęto 1305 młodych ludzi, a do końca tego roku zatrudnienie może znaleźć dalszych ok. 860 absolwentów.

 

Perspektywom zatrudniania absolwentów szkół w kopalniach oraz współpracy spółek węglowych z samorządami, szkołami i uczelniami, poświęcone było poniedziałkowe (29.05) spotkanie w katowickiej siedzibie PGG. W działania na rzecz zagwarantowania absolwentom pracy w górnictwie włączyli się parlamentarzyści: poseł Krzysztof Sitarski (Kukiz 15) i senator Wojciech Piecha (PiS).

Spółki węglowe już kilkanaście lat temu nawiązały współpracę z samorządami, dzięki czemu w wielu szkołach zawodowych i średnich powstały tzw. klasy patronackie - ich absolwenci mieli zagwarantowaną pracę w kopalniach. W latach 2004-2014 tylko Kompania Węglowa, której następcą jest PGG, udzieliła gwarancji zatrudnienia dla prawie 8,5 tys. uczniów szkół zawodowych i techników. W 2015 r., w związku z trudną sytuacją spółki, firma nie wywiązała się z gwarancji i ograniczyła przyjmowanie absolwentów - pracę znalazło jedynie 151 z nich.

Jak tłumaczył w poniedziałek (29.05) wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski, od ubiegłego roku firma stara się nadrabiać zaległości w zatrudnianiu absolwentów - od początku 2016 r. do końca kwietnia br. do kopalń Grupy przyjęto 1305 młodych ludzi, a do końca tego roku zatrudnienie może znaleźć dalszych ok. 860 absolwentów - obecnie podania o pracę złożyło ok. 150 osób z tej grupy.

Koncern współpracuje z 14 samorządami

Z danych firmy wynika, że w tym roku naukę powinno zakończyć 841 osób, którym gwarancji zatrudnienia udzieliła w przeszłości Kompania Węglowa, oraz 219 uczniów, którym pracę obiecał Katowicki Holding Węglowy - jego kopalnie od kwietnia należą do PGG. W przyszłym roku szkołę skończy dalszych 369 uczniów z gwarancją pracy w kopalniach PGG.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PGG i JSW przywracają zatrudnianie absolwentów klas górniczych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Skączcie w końcu wciskać ten kit 2017-05-29 21:41:28

    Co oni pier!@lą moje papiery od 5 lat tam leżą i nic a jestem absolwentem szkoły górniczej bez znajomości to można sobie o pracy w kopalni tylko pomarzyć

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA