PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca sekretarki i asystentki: Jakie wymagania i zarobki?

– Osoby zarządzające często bardzo doceniają swoje asystentki. Gorzej jest ze współpracownikami. Osoba, która nigdy nie pracowała w sekretariacie, nie wie tak naprawdę, co jest esencją tej pracy, jaką rolę pełni asystentka. Dla niej rzeczywiście ta praca polega na odbieraniu telefonu i przyjmowaniu gości. A do tego przecież nie trzeba mieć kompetencji… – mówi w rozmowie z nami Agnieszka Korach, dyrektor projektów szkoleniowych w ARK Consulting.

Praca sekretarki i asystentki: Jakie wymagania i zarobki?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • 25 stycznia w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki.
  • Według danych serwisu portaldlasekretarek.pl pracę asystentki i sekretarki wykonuje w Polsce ponad 70 tys. osób.
  • Przedział wiekowy w tych zawodach waha się w granicach od 20 do 50 lat i bardzo rzadko zdarza się, aby pracowali w nich mężczyźni.

Nie da się ukryć, że zawód asystentki i sekretarki jest mocno sfeminizowany. – Prowadzę szkolenia dla tej grupy zawodowej od ponad 15 lat i w tym czasie uczestniczyło w nich ok. 10 mężczyzn na kilka tysięcy kobiet – mówi Agnieszka Korach, dyrektor projektów szkoleniowych w ARK Consulting.

Dlaczego tak się dzieje? – Kiedyś praca zawodowa i kariera była zarezerwowane przede wszystkim dla mężczyzn, a kobiety im w niej pomagały – pisały teksty pod dyktando, załatwiały różne sprawy administracyjne, organizacyjne, domowe itp. I tak zostało do tej pory – wyjaśnia Korach.

Również Leszek Wróbel, dyrektor generalny Agencji Asystentek i Sekretarek Accord przyznaje, że to głównie kobiety wykonują pracę asystentki. Mężczyźni to tylko kilka procent. Jak dodaje, liczba rekrutacji na stanowisko sekretarki jest obecnie znikoma. – Rekrutujemy głównie na asystentki – twierdzi.

Czytaj też: Zdalne asystentki coraz częściej zastępują tradycyjne

Główne wymagania im stawiane to: znajomość języka obcego (w 90 proc. przypadków jest to język angielski), znajomość MS Office, doświadczenie w pracy na stanowisku asystentki, dyskrecja, odporność na stres oraz komunikatywność.

Czy trudno jest znaleźć dobrą asystentkę? – Nie jest łatwo, jeśli pracodawca ma wysokie wymagania przy jednocześnie dosyć niskiej oferowanej płacy. Na szczęście coraz więcej pracodawców docenia pracę asystentki i oferuje wysokie wynagrodzenie plus bogaty pakiet socjalny – mówi Wróbel.

Jak przyznaje, płace asystentek zarządu np. w kancelariach prawnych wahają się od 7 do 12 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast z najnowszych danych Advisory Group Human Resources wynika, że średnie wynagrodzenie asystentki prezesa lub dyrektora wynosi w Polsce 5167 zł brutto, jednak co czwarta nie zarabia mniej niż 6267 zł brutto miesięcznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca sekretarki i asystentki: Jakie wymagania i zarobki?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA