×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Papierowe CV passe. W jakiej formie przedstawić ten dokument pracodawcy?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 31 paź 2017 8:00

Zamiast kartek A4, konto na platformie LinkedIn, w szeroko rozumianych social mediach, film czy prezentacja promujące naszą osobę. Tak w XXI wieku wygląda profesjonalne CV. To papierowe powoli odchodzi w zapomnienie. Nie oznacza to, że poszukującym pracy jest łatwiej. Jak pokazują wyniki badań agencji rekrutacyjnej Devire, na jedno oferowane stanowisko odpowiada aż 50 zainteresowanych. Jak wyróżnić się w tym tłumie?

Papierowe CV passe. W jakiej formie przedstawić ten dokument pracodawcy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• – Dzisiejszy rynek rekrutacji przeniósł się dużej mierze do świata digital – mówi Michał Młynarczyk, prezes Devire, agencji rekrutacyjnej działającej w Polsce i Niemczech. 

• Dlatego profesjonalne konto na odpowiednich portalach, jest dziś obowiązkowym elementem na rynku pracy. 

• Jednak to nie wszystko. Zamiast tradycyjnego CV, pracodawcy chcą otrzymywać od kandydatów krótkie filmiki, na których mogą się zaprezentować. 

*****

– Proces selekcji najlepszych kandydatów skracany jest do minimum dzięki specjalistycznym programom i technologiom. Coraz więcej kandydatów aplikuje mobilnie za pomocą dedykowanych do tego portali - podkreśla Młynarczyk.

Efektem zmian jest to, że pracodawcy przestali przywiązywać znaczenie do dostarczenia im papierowej wersji CV. Podobnie jak kandydaci do pracy coraz śmielej korzystają z globalnej sieci. Jednak takie rozwiązania wcale nie ułatwiają znalezienia pracy. 

Jak wynika z danych agencji rekrutacyjnej Devire, statystyczny kandydat dostaje średnio 3-4 oferty pracy, a decyzję o ewentualnym zatrudnieniu podejmuje najczęściej w ciągu 2-3 tygodni. Jednak jak zauważają eksperci, proces rekrutacji zaczyna się jednak znacznie wcześniej. Co więcej, z danych Devire wynika, że na jedno oferowane stanowisko odpowiada aż 50 zainteresowanych. Każdy kandydat powinien zatem pamiętać, że kluczowe w rywalizacji o wymarzoną pracę jest pierwsze wrażenie. 

- Ważne jest odpowiednie przygotowanie – nowoczesne CV w formie filmu, listu motywacyjnego w digitalu lub prezentacji, list motywacyjny, oraz właściwy sposób komunikacji z potencjalnym pracodawcą - podpowiadają eksperci.

List motywacyjny, który stworzymy w serwisie internetowym, ma wpływ na nasze pozycjonowanie w wyszukiwarkach portali. Możemy w nim opisać nasze doświadczenie zawodowe, sukcesy oraz to, z kim współpracujemy. Jest to także drogowskaz dla pracodawcy i rekrutera, jakimi projektami zawodowymi zainteresowany jest kandydat.

Devire podpowiada też, ze oprócz CV w formie elektronicznej warto zastanowić się nad dodatkowym uzupełnieniem naszego życiorysu.

- Coraz częściej pracodawcy proszą o krótki film lub prezentację na temat kandydata. Dzięki temu mogą nie tylko wizualnie lepiej poznać osobę aplikującą na dane stanowisko, ale również sprawdzić jej kreatywność lub naturalne predyspozycje. Wideo-aplikacje ze względu na aspekt wizualny, pozwalają na jaśniejszą komunikacje i bardziej osobistą interakcję. Mowa ciała, wygląd i zachowanie nadal mogą być oceniane – co nie jest możliwe np. w przypadku rozmowy telefonicznej - zaznacza Młynarczyk. Jak dodaje, dla kandydatów jest to jednocześnie szansą na wyróżnienie się i zwrócenie uwagi właśnie na siebie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Papierowe CV passe. W jakiej formie przedstawić ten dokument pracodawcy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA