PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pandemia zablokowała im prace dorywcze, wrócili na kąpieliska

  • Autor: PAP/KDS
  • 12 cze 2022 11:43

W tym roku nie mamy problemów z wakatami – zapewnił wiceprezes wielkopolskiego WOPR Marek Frąckowiak. Dodał, że spośród 250-300 ratowników w regionie co najmniej 10 proc. stanowią osoby z Ukrainy. W sobotę otwarto miejskie kąpieliska w Poznaniu.

Pandemia zablokowała im prace dorywcze, wrócili na kąpieliska
W Wielkopolsce wynagrodzenia kształtują się między 21 a 25 zł brutto za godzinę pracy ratowników wodnych. (fot. unsplash/ Kenny Eliason)
REKLAMA

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu na łączna liczbę 96 kąpielisk w regionie jak dotąd w powiatach konińskim, słupeckim, śremskim i Poznaniu otwarto 8, a jedno, nad poznańskim Jeziorem Rusałka, jest tymczasowo zamknięte z powodu przekroczenia dopuszczalnej wartości występowania bakterii Escherichia coli. Większość kąpielisk w województwie ma być dostępna dla wypoczywających od przełomu czerwca i lipca.

Wiceprezes i rzecznik prasowy wielkopolskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Marek Frąckowiak ocenił, że w rozpoczynającym się sezonie na kąpieliskach w całym regionie będzie pracować od 250 do 300 ratowników. "W tym roku nie mamy problemów z wakatami" - zaznaczył.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W tym roku nie notujemy braków ratowników, bo chyba jednak epidemia COVID-19 ograniczyła wśród nich zajęcia dorywcze i wracają do pracy jako ratownicy. Mamy też trochę ratowników z Ukrainy, którzy szkolili się już od lutego. To są osoby m.in. z ukraińskich uczelni sportowych" - wskazał.

Frąckowiak dodał, że w tym roku od 10 do 15 proc. ratowników, którzy będą pracować na wielkopolskich kąpieliskach, to obywatele Ukrainy.

"W tej chwili wynagrodzenia kształtują się między 21 a 25 zł za godzinę pracy. To jest wynagrodzenie brutto, ale przeważnie zawód ratownika wykonują młodzi ludzie, poniżej 26 roku życia, studenci, więc obowiązuje ich zwolnienie z podatku i tyle dostają na rękę" - wskazał.

W sobotę otwarto kąpieliska miejskie nad poznańskimi jeziorami: Strzeszyńskim, Kierskim i Maltańskim. Frąckowiak zwrócił uwagę, że od tego roku regulaminy korzystania z kąpielisk w Poznaniu są dostępne także w języku ukraińskim. "Proszę pamiętać, że na Ukrainie nie ma zorganizowanej służby ratowniczej takiej jak WOPR, więc to ułatwi współpracę z ratownikami na kąpieliskach" - podkreślił.

Dodał, że po raz pierwszy na wszystkich poznańskich kąpieliskach dostępne są wózki inwalidzkie, tzw. amfibie. "Osoba niepełnosprawna, wraz z opiekunem, może przybyć na swoim wózku, po przebraniu się przesiada się na wózek-amfibię, którym bez najmniejszego problemu można jeździć po piasku i wjechać do wody, nawet na głębokość 0,5-1 m i zażywać kąpieli" - opisał.

Korzystanie ze specjalnych wózków dla niepełnosprawnych jest bezpłatne.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pandemia zablokowała im prace dorywcze, wrócili na kąpieliska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA