PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pandemia przerwała pozytywny trend. Kobiety w niełatwej sytuacji

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 mar 2021 12:30

W corocznym indeksie (Women in Work Index), obrazującym przyjazność rynków pracy dla kobiet, Polska uplasowała się na 11. miejscu. Jednak skutki pandemii COVID-19 będą bardziej odczuwalne przez kobiety niż mężczyzn.

Pandemia przerwała pozytywny trend. Kobiety w niełatwej sytuacji
Polska uplasowała się na 11. miejscu w tegorocznym zestawieniu Women in Work Index, przygotowanym przez PwC. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Polska uplasowała się na 11. miejscu w tegorocznym zestawieniu Women in Work Index, przygotowanym przez PwC.
  • Warto jednak zwrócić uwagę, że pozytywny trend w kwestii wyrównywania szans kobiet na rynku pracy pandemia przerwała.
  • W sektorach najbardziej dotkniętych przez COVID-19 zatrudnionych jest więcej kobiet niż mężczyzn, a wstępne dane już teraz pokazują, że w minionym roku to właśnie kobiety częściej traciły pracę.

Jak co roku eksperci PwC przygotowali zestawienie krajów OECD pod kątem przyjazności poszczególnych rynków pracy dla kobiet. Pod uwagę brane są takie czynniki jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (gender pay gap), aktywność zawodowa i stopa bezrobocia w obu grupach, liczba osób pracujących w pełnym wymiarze godzin i na część etatu.

Najświeższa edycja raportu PwC obejmuje dane za 2019 r. Pierwsze lokaty zajmują Islandia, Szwecja i Nowa Zelandia, a ostatnie pozycje należą do Meksyku, Korei Płd. i Chile.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polska uplasowała się na 11. miejscu, co jest efektem m.in. niskiej stopy bezrobocia wśród kobiet, relatywnie niskiej różnicy w płacach kobiet i mężczyzn oraz dużej liczbie zatrudnionych na cały etat. Spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyżej w zestawieniu znajduje się Słowenia (4.pozycja).

Czytaj też: W kwestii gender gap mamy jeszcze wiele do zrobienia

- Patrząc na tegoroczne wyniki zestawienia PwC: mamy w Polsce wiele powodów do zadowolenia. Musimy jednak pamiętać, że dane pokazują sytuację sprzed pandemii, a jak wiadomo COVID-19 miał i nadal ma ogromny wpływ na rynek pracy. Jako pracodawcy musimy zadbać zarówno o utrzymanie możliwie największej liczby etatów, jak też ciągłe wzmacnianie równościowej kultury organizacyjnej – z jednakowymi warunkami wynagradzania i rozwoju dla kobiet i mężczyzn. Miernikami powinny być m.in. malejąca luka płacowa oraz rosnący udział kobiet na stanowiskach kierowniczych – mówi Katarzyna Komorowska, partnerka w PwC, liderka zespołu People & Organization.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pandemia przerwała pozytywny trend. Kobiety w niełatwej sytuacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA