Jak wynika z przeprowadzonych przez Fundację Aktywizacja, podczas pandemii odnotowano spadek liczby osób z niepełnosprawnościami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę oraz zmniejszenie liczby godzin pracy, co przekłada się na obniżenie otrzymywanego wynagrodzenia.
- Autor:jk
- •22 paź 2020 14:05

- Pandemia koronawirusa nie wpłynęła zasadniczo na gotowość do aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
- Pracownicy mimo trwającej pandemii koronawirusa wykazali się dużym zaangażowaniem w poszukiwaniu nowej pracy po jej utracie lub aktywnością w zakresie zmiany pracy.
- Koronawirus wpłynął jednak niekorzystnie na warunki i miejsca pracy.
Druga edycja badań Fundacji Aktywizacja dotyczących rynku pracy osób z niepełnosprawnościami w czasie pandemii koronawirusa została wykonana niecałe pół roku po pierwszej edycji. Z analizy wynika, że pandemia koronawirusa nie wpłynęła zasadniczo na aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami.
Pracownicy mimo trwającej pandemii koronawirusa wykazali się dużym zaangażowaniem w poszukiwaniu nowej pracy po jej utracie lub aktywnością w zakresie zmiany pracy na, według deklaracji badanych, atrakcyjniejszą. Zaobserwowano dużą motywację i gotowość do pracy, utrzymaną mimo niesprzyjających warunków.
Niekorzystne warunki pracy
Pandemia wpłynęła jednak niekorzystnie na warunki i miejsca pracy osób z niepełnosprawnościami. Pogłębiona analiza porównawcza wyników obu badań wskazuje na kilka trendów zmian w warunkach pracy. Mimo wysokiego wskaźnika utrzymania zatrudnienia (78,8 proc.) zaobserwowano spadek liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę z 98 proc. do 94,2 proc. ankietowanych, wzrost liczby osób zatrudnionych na chronionym rynku pracy z 21 proc. do 24,9 proc. oraz zmniejszenie liczby godzin pracy z 22 proc. do 37,5 proc.
- Analizując wyniki badania możemy zaobserwować niepokojący spadek jakości zatrudnienia. Biorąc pod uwagę dane dotyczące niskich wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami niezbędne są działania, które będą wspierać pracujące już osoby z niepełnosprawnością nie tyle w utrzymaniu zatrudnienia, co w utrzymaniu jego jakości. Aspektem, na który szczególnie należy zwrócić uwagę jest wzrost zatrudnienia na chronionym rynku pracy. Dotyczy on sytuacji, w której osoby z niepełnosprawnościami funkcjonujące dotychczas na rynku otwartym z uwagi na nowe uwarunkowania gospodarcze i trudności ze znalezieniem pracy chcąc pozostać aktywnymi zawodowo zdecydowały się na pracę na rynku chronionym. Przejście lub powrót na rynek chroniony po czasie pracy na rynku otwartym, aktywniej włączającym w społeczeństwo, może mieć negatywne skutki dla samodzielności i samooceny tych osób - mówi Agata Gawska, senior ekspert ds. rynku pracy z Fundacji Aktywizacja.
Zwolnienia z powodu pandemii


KOMENTARZE (1)