Outsourcing w Polsce coraz popularniejszy

Europa Środkowo-Wschodnia stała się ważnym punktem na mapie outsourcingu usług biznesowych. W Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech na koniec 2011 roku działało około 850 centrów usług wspólnych (CUW) z kapitałem zagranicznym - 337 w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outsourcing w Polsce coraz popularniejszy

PODZIEL SIĘ


Autor: DB

20 lut 2013 10:34


Centra usług wspólnych stają się atrakcyjnym miejscem zatrudnienia dla ludzi, którzy chcą rozpocząć karierę zawodową - informuje firma doradztwa personalnego Page Personnel. Międzynarodowe towarzystwo, prestiż pracy, unikalna wiedza - to ich główne atuty. W naszym kraju zainwestowały przedsiębiorstwa z 24 krajów, głównie z Unii Europejskiej.

– Praca w międzynarodowym środowisku centrów usług wspólnych jest szczególnie kusząca dla młodych ludzi – zauważa Wojciech Bartz z Page Personnel. – Osoby rozpoczynające karierę zawodową w tej branży cenią ją za możliwość zdobycia wyjątkowych kompetencji, poznania różnych stylów zarządzania oraz zasad rządzących wielokulturowym, dynamicznym zespołem.

Bartz dodaje, że liczy się także okazja poznania od wewnątrz procesów zachodzących w globalnych korporacjach oraz praca dla rozpoznawalnych marek . W Polsce jest coraz więcej osób pracujących w nowoczesnych usługach biznesowych. Od 2009 roku wzrosła z 56 tysięcy do prawie 100 tysięcy, a w ostatnim roku pojawiło się 14,5 tysiąca nowych miejsc pracy.

– Praca w CUW zmienia się. Podstawowe obowiązki takie jak np. księgowanie, są uzupełniane przez nowe, bardziej skomplikowane, takie jak analiza finansowa, czy raportowanie według określonych standardów międzynarodowych – wyjaśnia Bartz. – Do tych czynności wykorzystuje się specjalistyczne programy typu SAP, których obsługa jest ważną umiejętnością podnosząca wartość CV każdego kandydata.

Zwraca także uwagę, że dobre praktyki wypracowane w polskich CUW są coraz częściej przenoszone na grunt innych krajów np. do Azji czy Ameryki Łacińskiej, a Polacy znajdują się w zespołach delegowanych do implementowania tam nowatorskich rozwiązań.. CUW działają najczęściej w finansach i księgowości, usługach IT a także działalności badawczo – rozwojowej.

Ze względu na międzynarodowe towarzystwo - warunkiem koniecznym do pracy w takich centrach jest biegła znajomość języka angielskiego. W 86 proc. centrów pracownicy mogą skorzystać z dofinansowania kursów językowych, a w 80 proc. centrów z kart rabatowych typu Benefit.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.