PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Outplacement w czasach rynku kandydata. Czy ma jeszcze sens?

Na rynku pracy trwa prawdziwa hossa. Stopa bezrobocia jest na rekordowo niskim poziomie. Wydawałoby się więc, że śmiało można ogłosić śmierć outplacementu. Po co komu program dla zwalnianych pracowników? Okazuje się jednak, że zainteresowanie nim zamiast maleć, rośnie. Mało tego, jego przyszłość maluje się w jasnych barwach.  

Outplacement w czasach rynku kandydata. Czy ma jeszcze sens?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Outplacment był szeroko wykorzystywany na przestrzeni ostatnich kilku lat, kiedy firmy decydowały się na grupowe zwolnienia. Najczęściej dotyczył pracowników produkcji.
  • Obecnie, w czasach rynku kandydata, wydaje się pozbawiony sensu. Ale tylko wydaje.
  • Firmy nadal korzystają ze zwolnień grupowych, w dodatku outplacement przeszedł w ostatnich latach kilka znaczących zmian, zyskując na popularności.

W 2016 roku z 50 badanych przez agencję Bigram firm aż 30, czyli 60 proc., korzystało z usługi outplacementu. Z tego najwięcej – 21 firm – to przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. Małe firmy rzadziej interesowały się takimi programami. Trzy lata temu outplacement realizowało 7 firm zatrudniających poniżej 250 osób i 5 firm zatrudniających do 50 osób.

Outplacement to program, którego celem jest wsparcie pracownika w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia. Najczęściej jest stosowany w przypadku zwolnień grupowych. Jego celem jest, by pracownik jak najmniej odczuł negatywne skutki utraty pracy, ale też lepiej poradził sobie w wejściu na rynek pracy, na którym, niekiedy, nie bywał od lat. Outplacement może obejmować wiele różnych form pomocy, w tym m.in. doradztwo psychologiczne, doradztwo zawodowe, pomoc w szukaniu nowego miejsca pracy, określenie optymalnej ścieżki rozwoju zawodowego i osobistego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Proces outplacementu to przede wszystkim zapewnienie zwalnianemu pracownikowi bezpieczeństwa, danie poczucia, że w trudnym dla niego momencie nie pozostanie sam. To także ukierunkowanie go na konkretne działania, na które ma wpływ i które przyniosą mu określony efekt - mówi Jolanta Jastrzębska, ekspert ds. zmiany kariery w ManpowerGroup.

Czytaj też: Outplacement nie tylko dla polskich specjalistów. Pomoc coraz częściej potrzebna obcokrajowcom

Zmierzch outplacementu?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Outplacement w czasach rynku kandydata. Czy ma jeszcze sens?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA