Outplacement opłaca się nie tylko podczas restrukturyzacji

Outplacement przestaje być postrzegany jako forma wsparcia dla pracowników odchodzących tylko w ramach restrukturyzacji. Coraz więcej firm traktuje go jako standard rozstań z pracownikami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outplacement opłaca się nie tylko podczas restrukturyzacji

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 paź 2014 13:20


Z badań przeprowadzonych wśród 300 przedsiębiorstw na terenie całej Polski przez Instytut Badawczy Synthetos LTD prawie 40 proc. badanych firm korzystało w przeciągu roku z usług outplacementu. To spadek o 7 proc. w porównaniu do wyników analogicznych badań przeprowadzonych w 2011 r.

Czytaj też: Warto dobrze rozstać się z pracownikiem

Prawie 54 proc. firm korzystało wyłącznie z outplacementu indywidualnego, 9 proc. firm z outplacementu grupowego, a ponad 37 proc. firm korzystało jednocześnie z obu typów. Liczba firm korzystających jednocześnie z outplacementu indywidualnego i grupowego wzrosła o 15 proc. w stosunku do badania w 2011 r.

- Kończą się projekty finansowane z funduszy unijnych, co tłumaczy globalnie mniejszą liczbę firm korzystających z outplacementu. Jednocześnie coraz więcej korporacji zaczyna postrzegać outplacement jako standardową formę rozstawania się z pracownikami. Tym samym przestaje już być tylko usługą związaną z restrukturyzacjami, fuzjami i grupowymi zwolnieniami. Firmy dołączają outplacement do pakietu przy rozstaniach indywidualnych, staje się również standardem przy organizowaniu Programów Dobrowolnych Odejść – mówi Agnieszka Jagiełka, partner zarządzający Lee Hecht Harrison DBM w Polsce.

Czytaj też: Jak zwalniać najlepszych? Outplacement dla menedżera

Firmy, które korzystały z usług outplacementowych pytano, w jaki sposób przeprowadzały tę formę wsparcia. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią był komercyjny outplacement realizowany przez firmę zewnętrzną – 78 proc. 15 proc., przeprowadzało program outplacementowy samodzielnie, a około 7 proc. firm korzystało w tym zakresie z usług urzędów pracy lub finansowało go z EFS.

- Powyższe dane odniesione zwłaszcza do danych z lat poprzednich (2011,2009) wskazują, że wraz z rosnącą świadomością czym jest outplacement pojawia się zrozumienie, że do jego dobrej realizacji konieczne jest zaangażowanie zewnętrznego dostawcy. Organizacje rzadko dysponują wystarczająco rozbudowanym zespołem HR, aby móc dedykować pracowników do wsparcia osób odchodzących. A nawet jeśli jest to możliwe, jak pokazują doświadczenia kilku banków czy firm ubezpieczeniowych, gotowość osób zwolnionych do korzystania z takiej formy wsparcia jest kilkakrotnie mniejsza niż przy zaangażowaniu firmy zewnętrznej - mówi Agnieszka Jagiełka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.