×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Outplacement nie tylko dla polskich specjalistów. Pomoc coraz częściej potrzebna obcokrajowcom

Outplacement dla obcokrajowców nabiera na sile. W znaczącej większości po wsparcie pracownika w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia sięgają międzynarodowe korporacje działające w Polsce.

Outplacement nie tylko dla polskich specjalistów. Pomoc coraz częściej potrzebna obcokrajowcom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Marta Staszewska, senior career consultant w LHH DBM Polska, wskazuje, że rośnie odsetek uczestników programów outplacementowych, którzy są obcokrajowcami.
  • Pomoc w poszukiwaniu nowego zatrudnienia stosuje się też coraz częściej wobec pracowników spoza Unii, głównie z krajów ościennych, którzy podjęli pracę w Polsce a potem ją stracili.
  • Sięga się także po "spouse outplacement", czyli wsparcie dla współmałżonków.

Dla wielu menedżerów i specjalistów utrata pracy jest osobistym wyzwaniem, a presja społeczna i ekonomiczna, aby szybko znaleźć nową pracę, jest bardzo wysoka. Z badania LHH DBM Polska wynika, że w takiej sytuacji najbardziej przydatnym benefitem jest outplacement - program, którego celem jest wsparcie pracownika w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia.

Outplacement może obejmować wiele różnych form pomocy, w tym m.in. doradztwo psychologiczne, doradztwo zawodowe, pomoc w szukaniu nowego miejsca pracy, określenie optymalnej ścieżki rozwoju zawodowego i osobistego, finansowanie kursów doszkalających, doradztwo w zakresie rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, doradztwo prawne, pomoc w przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania, pomoc w kształtowaniu profesjonalnego wizerunku czy też w przygotowaniu atrakcyjnego CV.

Mniejszy stres dla pracownika

Outplacement daje szansę na złagodzenie u pracownika stresu związanego z utratą pracy.

- Najtrudniejsze są nagłe przypadki. Nie oznacza to, że pracodawca podjął decyzję z dnia na dzień, ale że pracownik nie spodziewał się takiej decyzji - nie otrzymywał lub nie rozpoznawał sygnałów świadczących o możliwości rozwiązania umowy. To najczęściej decyzje, w których kompetencje pracownika na szczeblu decyzyjnym nie są już wystarczające do dalszego funkcjonowania firmy i osiągania celów biznesowych. Pracodawca musi więc kompetencje te pozyskać z rynku oraz przeprowadzić rekrutację zewnętrzną - wyjaśnia Małgorzata Pukropek, ekspert HR Consulting w Antal.

- Bardzo często zdarza się, że w początkowych emocjach pracownicy nie chcą sponsorowanego przez pracodawcę uczestnictwa w programie outplacementowym. Dopiero gdy emocje opadną i zaczynają z dystansem patrzyć na sytuację, wtedy podejmują decyzję o skorzystaniu ze wsparcia partnera zewnętrznego - dodaje ekspertka.

Outplacement dla obcokrajowca

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Outplacement nie tylko dla polskich specjalistów. Pomoc coraz częściej potrzebna obcokrajowcom
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA