PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Oto najpilniejsza potrzeba rynku pracy. Dotyczy niemal połowy osób w wieku produkcyjnym

Największym wyzwaniem rynku pracy, na którym sytuacja jest najlepsza od 28 lat, pozostaje niska aktywność zawodowa – podkreślają eksperci Instytutu Badań Strukturalnych.

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 12 sie 2019 15:50
Oto najpilniejsza potrzeba rynku pracy. Dotyczy niemal połowy osób w wieku produkcyjnym
Największym wyzwaniem natomiast pozostaje niska aktywność zawodowa - wskazuje dr hab. Iga Magda, profesor SGH. (fot. PTWP)
REKLAMA
 • Niska aktywność zawodowa jest szczególnie silna wśród kobiet po 50 roku życia, osób o niskich kwalifikacjach i osób niepełnosprawnych, ale dotyka także młodych ludzi, przed 34 rokiem życia.
 • Zdaniem ekspertów IBS potrzeba działań, które zachęcą osoby w wieku okołoemerytalnym do pozostawania na rynku pracy, ale też wsparcia przy powrocie kobiet na rynek pracy czy w podnoszeniu kwalifikacji.
 • Sytuacja na rynku pracy bardzo się poprawiła w ostatnich kilku latach. Największym wyzwaniem natomiast pozostaje niska aktywność zawodowa - wskazuje dr hab. Iga Magda, profesor SGH, wiceprezeska zarządu Instytutu Badań Strukturalnych.

Mimo rekordowo niskiego bezrobocia wskaźnik osób, które nie pracują, choć mogłyby, utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wskazują, że osoby aktywne zawodowo w I kwartale 2019 roku stanowiły 55,9 proc. ludności w wieku 15 lat i więcej. Ogółem na tysiąc osób pracujących przypadały 862 osoby bezrobotne lub bierne zawodowo. Duża część biernych zawodowo to osoby mające powyżej 55 lat, które nabyły uprawnienia emerytalne lub zbliżają się do wieku emerytalnego.

- Niska aktywność zawodowa to pochodna tego, że mamy niski wiek emerytalny, w szczególności kobiet – na poziomie 60 lat, i tego, że kobietom po dłuższych przerwach na rynku pracy trudno się na niego wraca. Tym trudniej, im krótszą ma się perspektywę zawodową - tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr hab. Iga Magda.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Biernych zawodowo jest ponad 13 mln osób, z czego 5 mln jest w wieku produkcyjnym. W ich przypadku najczęstszymi przyczynami bierności są obowiązki rodzinne (32 proc.), choroba i niepełnosprawność (25 proc.) oraz nauka i podnoszenie kwalifikacji (24,4 proc.).

fot. shutterstock
fot. shutterstock

- Niska aktywność zawodowa bardzo często nie wynika z jednej prostej przyczyny, typu opieka nad dziećmi czy nieopłacalność zatrudnienia w porównaniu do świadczeń, które się uzyskuje z pomocy społecznej, ale często jest pochodną wielu bardziej złożonych problemów, m.in. niedostępności lepszej jakości miejsc pracy, lepiej płatnej pracy - przekonuje ekspertka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Oto najpilniejsza potrzeba rynku pracy. Dotyczy niemal połowy osób w wieku produkcyjnym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • 60 latka 2019-08-14 06:12:49

  A ja za nianię i przedszkole musiałam płacić z mojej pensji , a nie 500 plus i do pracy wracać po 4 miesiącach od urodzenia dziecka

 • Matka pracująca 2019-08-12 20:19:13

  Jeżeli chodzi o kobiety mające dzieci część z nich nie wraca jak nie ma co zrobić z dziećmi bo zbyt mała ilość przedszkoli i żłobków tego nie ułatwia. W moim przypadku wracam do pracy ale 500+ pójdzie na żłobek i przedszkole (szczególnie na to pierwsze bo do publicznego nie ma.praktycznie opcji się dostać). Jeżeli ktoś nie ma kredytu A nie ma co zrobić z dziećmi nie dziwię się że bierze 500+ i zostaje z dziećmi.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA