PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jak skutecznie rekrutować pracowników? Oto wskazówki

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 30 lis 2019 6:00

"Byle jakie" traktowanie kandydatów podczas rekrutacji wciąż pozostaje największym problemem. W Polsce spotkania rekrutacyjne często realizowane są w wielkim pośpiechu przez nieprzygotowanych rekruterów. A warto pamiętać, że dzisiaj nawet jedno fatalnie przeprowadzone spotkanie rekrutacyjne może mieć wpływ na wizerunek firmy.

Jak skutecznie rekrutować pracowników? Oto wskazówki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Kluczem skutecznej rekrutacji jest przede wszystkim szybkość i konsekwencja w działaniu, systematyka oraz odpowiedni dobór narzędzi rekrutacyjnych. 
  • Szybkie reagowanie, regularne kontaktowanie się z kandydatami i przekazywanie im statusu rekrutacji to elementy przyczyniające się do skutecznej rekrutacji.
  • Kolejnym słowem kluczem skutecznych rekrutacji jest indywidualizacja przekazu i kanałów dotarcia. Na skuteczną rekrutację duży wpływ ma także regularna działalność employer brandingowa.

Jak wynika z najnowszego Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service, w trzecim kwartale 2019 roku plany zwiększenia zatrudnienia wzrosły o 8 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku.

Rekrutacje planują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 249 pracowników. Firmy małe i średnie będą starały się utrzymać poziom zatrudnienia bez przeprowadzania rekrutacji.

Większość firm planujących rekrutację, niezależnie od wielkości czy branży, będzie poszukiwała pracowników niższego szczebla (68,6 proc.) oraz - nieco rzadziej - średniego (39,2 proc.).

Rekrutacyjne wyzwania

Proces rekrutacji powinien stanowić pierwszy etap budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Dla firmy poszukującej pracowników jest to szansa na pokazanie organizacji od dobrej strony, a poniekąd także na reklamę wśród kandydatów do pracy. Osoba, która będzie miała poczucie, że potraktowano ją z szacunkiem, poświęcając jej czas i udzielając potrzebnych informacji na każdym etapie procesu, będzie miała zapewne znacznie lepsze zdanie o danej firmie niż ktoś, kto poczuł się np. zlekceważony. I to niezależnie od wyników rekrutacji.

Niestety, często zdarza się, że ta szansa zostaje zaprzepaszczona. Sprzeczne wymagania w ogłoszeniu o pracy, trudności z uzyskaniem konkretnych informacji, gdy kandydat zdecyduje się na kontakt telefoniczny w sprawie oferty, brak możliwości uzyskania tak kluczowego dla potencjalnego pracownika parametru, jak choćby przybliżone wynagrodzenie za pracę, czy w końcu brak informacji zwrotnej po zakończonej rekrutacji - wszystko to może zmienić początkową sympatię wobec rekrutującej firmy, w zniechęcenie, żal, poczucie lekceważenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak skutecznie rekrutować pracowników? Oto wskazówki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Basia 2022-08-22 12:14:45

    Myślę, że świetnym uzupełnieniem rekrutacji są też filmy interaktywne i grywalizacja, które przemawiają szczególnie do młodych ludzi. Czytałam o tym na stronie Kadry w Pigułce: kadrywpigulce pl/jak-znalezc-nowego-pracownika-mamy-na-to-sposob/

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA