Oto 8 trendów rynku pracy w 2016 r.

• W 2016 r. szykują się duże zmiany prawne na rynku pracy.
• Przed przedsiębiorcami pojawi się wiele wyzwań jeśli chodzi o pozyskiwanie wykwalifikowaych specjalistów.
• Dla pracowników rok 2016 będzie stał pod znakiem lepszych warunków pracy i łatwości zdobycia zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto 8 trendów rynku pracy w 2016 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 sty 2016 13:56


Co czeka pracowników i pracodawców w 2016 r.? Oto 8 trendów rynku pracy według ekspertów serwisu Praca.pl.

Większa rola rekomendacji w procesie rekrutacji

W 2016 roku zdecydowanie warto zacząć inwestować w networking. Pracodawcy coraz częściej uruchamiać będą programy referencyjne pozwalające na wspieranie zatrudnienia systemami poleceń wewnętrznych pracowników. Szukać pracy poprzez sieć prywatnych kontaktów będziemy coraz częściej.

Czytaj też: Wyzwania HR-owców: Czego można się spodziewać na rynku pracy w 2016 roku?

Z badania Praca.pl „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy” wynika, że aż 92 proc. osób, gotowych jest zarekomendować znajomych do pracy. A pracodawcy stają się coraz bardziej otwarci na takie możliwości pozyskiwania pracowników.

 Wzrost ilości ofert pracy i zatrudnienia - rynek pracownika

Jak oceniają eksperci portalu Praca.pl trend wzrostu ilości ofert pracy i zatrudnienia, który stał się bardzo wyraźny w 2015 roku, powinien utrzymać się również w 2016 r. Dodatkowo mamy kolejną falę emigracyjną, która powoduje odpływ z kraju specjalistów oraz wykwalifikowanych pracowników. To zaś oznacza przechodzenie powoli w rynek pracownika. Już teraz wiele branż (m.in. IT, BPO) boryka się z problemem braku odpowiednich kandydatów do pracy.

Kontynuacja emigracji Polaków w nadziei na lepszą pracę i płacę

W 2015 roku rozpoczęła się kolejna fala emigracji zarobkowej Polaków. Są duże szanse na to, że początek 2016 roku przyniesie nowy rekord – ponad 3 mln Polaków pracujących za granicami kraju. Jest to pokłosie mimo wszystko zbyt wolno rosnącego wynagrodzenia w Polsce.

Czytaj też: Trendy w rekrutacji 2016: Jak zmieni się praca HR-owca?

Z badań rynku pracy wynika, że 44 proc. obecnych emigrantów wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu wyższego standardu życia, a 35 proc. deklaruje chęć wyjazdu po to, by po prostu podróżować i poznawać inne kultury. W odróżnieniu do pierwszej fali wyjazdów, dzisiejsi emigranci decydują się na stały wyjazd, a nie jedyne krótkie okresy zarobkowania za granicą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.