Oto 6 rad dla osób poszukujących pracy

Wielki kryzys gospodarczy z ostatnich lat odmienił zasady funkcjonowania na rynku pracy. Jak?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto 6 rad dla osób poszukujących pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

25 lut 2015 10:08


Rynek pracy jest obecnie bardzo trudny i czasem zdobycie pracy może potrwać dłużej, niż to bywało w czasach sprzed kryzysu. Oto 6 lekcji, które poszukujący pracy muszą przyswoić w związku z światowym kryzysem.

Stabilna praca stała się mitem

W dzisiejszych czasach przestaje istnieć pojęcie pracy w jednym miejscu przez kilkadziesiąt lat. Ważne natomiast jest to, by mieć nieprzeciętne umiejętności, które będą w stanie skusić wielu kolejnych pracodawców i umożliwią rozwój. Ważna jest także sieć kontaktów, znacznie ułatwiająca odnalezienie się na rynku pracy.

Czytaj też: Szukam pracy: 10 oryginalnych pomysłów na to, jak ją znaleźć

Broń się przed etykietką ofiary

Wbrew pozorom wielu ludzi, którzy rejestrują się jako bezrobotni, uznaje, że zostało zwolnionych nie ze swojej winy. Jeśli w firmie dzieje się źle, zacznij szukać innej pracy raczej wcześniej niż później.

Autopromocja

Promocja samego siebie to dziś przykra konieczność, nawet jeśli nie lubisz się chwalić, bo są tacy, którzy lubią to i robią na prawo i lewo. Więc jeśli nie dotrzymasz im kroku, zostaniesz w tyle. W czasach, gdy często to rekruterzy szukają samodzielnie kandydatów np. w sieciach społecznościowych, warto przedstawiać wszędzie, gdzie się da, swoje kompetencje zawodowe od najlepszej strony.

Czytaj też: Jak szukać pracy... żeby ją znaleźć?

Miej oczy i uszy szeroko otwarte

Nigdy nie wiesz kiedy i gdzie może pojawić się możliwość podjęcia bardziej atrakcyjnego zatrudnienia. Czytaj ogłoszenia między wierszami, poszukuj na własną rękę ciekawych pracodawców czy możliwości rozwoju.

Staraj się być zmotywowany i mieć pozytywne nastawienie

Szukanie pracy wiąże się często z wielokrotnym odrzuceniem aplikacji. Nie wolno pogrążyć się w marazmie i stracić zapału w szukaniu pracy. Raz na wozie, raz pod wozem, ten sam proces rekrutacyjny przychodzi wielu ludzi, trzeba nauczyć sobie radzić ze złymi emocjami pojawiającymi się, jeśli nie dostaniemy upragnionej pracy.

Proś znajomych o polecenie twojej aplikacji, jeśli pracują w firmie do której aplikujesz. Elektroniczne wysyłanie aplikacji wiąże się z tym, że ginie ona wśród setek innych. Dlatego tak ważne jest, by ktoś zwrócił uwagę akurat na ciebie. I co najważniejsze - przede wszystkim nie poddawaj się.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.