×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oto 30 najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy

 • Autor: PAP/JP
 • 7 lut 2022 14:43

30 zawodów znalazło się na nowej liście profesji, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich jest pięć nowych: betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej oraz technik montażu i automatyki stolarki budowlanej - podało MEiN.

Oto 30 najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy
W tegorocznej "Prognozie" jest 30 zawodów. To m. in. automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk i kierowca mechanik (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • "Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy" - to dokument, do którego wydania jest zobligowany co roku minister edukacji i nauki. Publikowany jest on w lutym w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim. Pierwszy raz ogłoszono go w 2019 r.
 • Celem "Prognozy" jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego w odniesieniu do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy.
 • Wykaz zawodów, dla których jest prognozowane szczególne znaczenie na krajowym rynku pracy ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa zawiera listę zawodów w ujęciu alfabetycznym.

W tegorocznej "Prognozie" jest 30 zawodów. Są to: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik transportu kolejowego.

Budowlańcy poszukiwani na rynku pracy

"W prognozie z 2022 r. istotne miejsce zajmuje branża budowlana, która znajduje się wśród branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników. Zapotrzebowanie to nie uległo istotnemu zmniejszeniu w trakcie epidemii COVID-19. W branży wciąż występują znaczne niedobory pracowników w niektórych zawodach. Przewiduje się dalsze znaczne zapotrzebowanie na pracowników branży w kolejnych latach na skutek utrzymującej się aktywności budownictwa mieszkaniowego oraz planowanych inwestycji infrastrukturalnych. Dodatkowo zerwanie łańcuchów dostaw półproduktów z Azji może zwiększyć krajowe potrzeby inwestycyjne" - czytamy w komunikacie MEiN.

Na tegorocznej jest pięć nowych zawodów, wszystkie związane z branżą budowlaną. Są to: betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej i technik montażu i automatyki stolarki budowlanej.

Zabrakło murarza-tynkarza, elektronika i technika elektronika

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Oto 30 najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marek 2022-02-08 17:09:14

  Za najniższą krajową to dobie sam popracuj.

 • Sięniechce 2022-02-08 08:51:24

  Gdyby szukali to by znaleźli ale nie szukają tylko chcą wyszkolonych za najniższa po 12 godz.

 • VAV 2022-02-08 06:47:39

  Poszukiwane nowe zawody , ale ze starymi wynagrodzeniami...!

 • Niech szukają, czasu mało. 2022-02-07 16:07:35

  Poszukiwani są, tylko acić im nie chcą lepiej.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA