PARTNERZY PORTALU

Ostatnie miesiące mogą być złą wróżbą dla rynku pracy. Niepokojące dane

  • km
  • 9 gru 2022 13:45

Z danych GUS wynika, że pod koniec trzeciego kwartału w Polsce było 135 500 wolnych miejsc pracy To o 11,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W skali roku liczba nowo utworzonych miejsc pracy zmniejszyła się o 9,1 proc. Zwiększyła się natomiast liczba zlikwidowanych miejsc pracy (o 24 proc.).

Ostatnie miesiące mogą być złą wróżbą dla rynku pracy. Niepokojące dane
W trzecim kwartale 2022 roku w Polsce utworzono 120 600 nowych miejsc pracy (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
  • Większość obsadzonych w trzecim kwartale miejsc pracy - 59,6 proc - znajdowała się w firmach liczących 50 i więcej osób.
  • 80,6 proc. nieobsadzonych miejsc pracy znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego.
  • Pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów, W trzecim kwartale przygotowano dla nich 38,1 tys. miejsc.

W trzecim kwartale 2022 roku wolnymi miejscami pracy dysponowało 5,9 proc. spośród 641 700 podmiotów gospodarki narodowej. To w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku mniej o 0,9 p. proc.

Wśród firm dysponujących wolnymi miejscami pracy dominuje sektor prywatny. Tu wolne miejsca pracy miało 81,6 proc. firm. Ponad połowa podmiotów dysponujących wakatami (51,5 proc.) zatrudniała do 9 pracownikó.

źródło: GUS
źródło: GUS

Zobacz: Praca zdalna to w Polsce rarytas dla wybranych. Korzysta z niej niecałe 3,5 proc. pracowników

Pracowników szuka sektor prywatny 

Liczna obsadzonych miejsc pracy określa poziom zrealizowanego popytu na pracę. W trzecim kwartale 2022 r. było to 12 512 200 miejsc, co oznacza wzrost w skali roku o 2,8 proc.

Większość obsadzonych miejsc pracy, bo 59,6 proc., znajdowała się w firmach liczących 50 i więcej osób. Spośród ogólnej liczby obsadzonych miejsc pracy 74,3 proc. znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego.

Analiza zmian liczby wolnych miejsc pracy wskazuje, że w ostatnim dniu trzeciego kwartału 2022 r. było ich o 9,2 proc. mniej niż na koniec poprzedniego kwartału, podczas gdy na koniec trzeciego kwartału 2021 roku odnotowano wzrost o 7,5 proc.. 

Większość, bo 80,6 proc. nieobsadzonych miejsc pracy znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego. Ponad połową wolnych miejsc pracy (56,8  proc.) dysponowały podmioty skupiające 50 i więcej osób pracujących. Pracowników poszukiwano m.in. za pośrednictwem urzędów pracy, do których zgłoszonych zostało 12,7 proc. ogólnej liczby wolnych miejsc pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ostatnie miesiące mogą być złą wróżbą dla rynku pracy. Niepokojące dane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA