- Większość obsadzonych w trzecim kwartale miejsc pracy - 59,6 proc - znajdowała się w firmach liczących 50 i więcej osób.
- 80,6 proc. nieobsadzonych miejsc pracy znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego.
- Pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów, W trzecim kwartale przygotowano dla nich 38,1 tys. miejsc.
W trzecim kwartale 2022 roku wolnymi miejscami pracy dysponowało 5,9 proc. spośród 641 700 podmiotów gospodarki narodowej. To w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku mniej o 0,9 p. proc.
Wśród firm dysponujących wolnymi miejscami pracy dominuje sektor prywatny. Tu wolne miejsca pracy miało 81,6 proc. firm. Ponad połowa podmiotów dysponujących wakatami (51,5 proc.) zatrudniała do 9 pracownikó.
Zobacz: Praca zdalna to w Polsce rarytas dla wybranych. Korzysta z niej niecałe 3,5 proc. pracowników
Pracowników szuka sektor prywatny
Liczna obsadzonych miejsc pracy określa poziom zrealizowanego popytu na pracę. W trzecim kwartale 2022 r. było to 12 512 200 miejsc, co oznacza wzrost w skali roku o 2,8 proc.
Większość obsadzonych miejsc pracy, bo 59,6 proc., znajdowała się w firmach liczących 50 i więcej osób. Spośród ogólnej liczby obsadzonych miejsc pracy 74,3 proc. znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego.
Analiza zmian liczby wolnych miejsc pracy wskazuje, że w ostatnim dniu trzeciego kwartału 2022 r. było ich o 9,2 proc. mniej niż na koniec poprzedniego kwartału, podczas gdy na koniec trzeciego kwartału 2021 roku odnotowano wzrost o 7,5 proc..
Większość, bo 80,6 proc. nieobsadzonych miejsc pracy znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego. Ponad połową wolnych miejsc pracy (56,8 proc.) dysponowały podmioty skupiające 50 i więcej osób pracujących. Pracowników poszukiwano m.in. za pośrednictwem urzędów pracy, do których zgłoszonych zostało 12,7 proc. ogólnej liczby wolnych miejsc pracy.
Przetwórstwo przemysłowe z największa liczbą wakatów
Na koniec trzeciego kwartału najwięcej wolnych miejsc pracy odnotowano w podmiotach prowadzących działalność w zakresie "Przetwórstwa przemysłowego" - 27,9 tys. Znaczną liczbą wolnych miejsc pracy odnotowano także w sekcjach "Handel; naprawa pojazdów samochodowych" - 21,1 tys. oraz "Budownictwo" - 15,4 tys. wolnych miejsc pracy.
Największe wzrosty liczby wolnych miejsc pracy w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego nastąpiły w sekcjach: "Edukacja" - wzrost o 40,2 proc. do 7 tys. miejsc pracy oraz "Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną" o 29,1 proc.
Największy roczny spadek liczby wolnych miejsc pracy nastąpił w sekcjach: "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" – o 41,1 proc., "Zakwaterowanie i gastronomia" - o 39,7 proc. oraz "Budownictwo" – o 31,5 proc.
Specjalista poszukiwany
Pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów, W trzecim kwartale przygotowano dla nich 38,1 tys. miejsc. Nieco mniej ofert było skierowanych do robotników przemysłowych i rzemieślników – 29,2 tys.
Najwięcej wolnych miejsc pracy dla specjalistów odnotowano w sekcjach: "Informacja i komunikacja" - 23,3 proc., "Edukacja" - 15 proc. oraz "Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" - 14,1 proc.
Spośród ogółu wolnych miejsc pracy dla robotników przemysłowych
i rzemieślników najwięcej wolnych miejsc pracy oferowały podmioty prowadzące działalność w sekcjach: "Przetwórstwo przemysłowe" –- 46,2 proc. i "Budownictwo" - 38,5 proc.
Wskaźnik wolnych miejsc pracy
Miarą niezaspokojonego popytu na pracę jest wskaźnik wolnych miejsc pracy, który pokazuje, jaką część wszystkich (wolnych i obsadzonych) miejsc pracy stanowią te wolne (nieobsadzone).
Na koniec trzeciego kwartału 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 1,07 proc.. Był on niższy od wskaźnika z końca trzeciego kwartału 2021 r., a także od wskaźnika z końca drugiego kwartału br., odpowiednio o 0,18 p. proc i 0,11 p. proc.
Przeczytaj: Dużo zmian od nowego roku. Więcej przerw w pracy, dłuższy urlop, dwie pewne podwyżki
Najwyższą wartość osiągnął on w regionach: zachodniopomorskim (1,72 proc.), dolnośląskim (1,44 proc.) oraz warszawskim stołecznym (1,32 proc.). Najniższą wartość wskaźnika wolnych miejsc pracy odnotowano w regionie podkarpackim (0,54 proc.).
Ze względu na rodzaj prowadzonej działalności najwyższą wartość wskaźnika wolnych miejsc pracy na koniec trzeciego kwartału br. odnotowano w sekcji: "Informacja i komunikacja" - 3,34 proc. Wskaźnik ten był jednak o 0,55 p. proc mniejszy niż w końcu analogicznego kwartału ubiegłego roku.
Sekcje, w których wartości wskaźnika również były wysokie to: "Budownictwo" - 1,97 proc. (o 0,82 p. proc. mniejszy w porównaniu z sytuacją sprzed roku) oraz "Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" - 1,58 proc. W sekcji najliczniejszej pod względem ogółu miejsc pracy czyli w "Przetwórstwie przemysłowym" wskaźnik wyniósł 0,97 proc. i była to wartość o 0,25 p. proc. niższa niż przed rokiem.
Zobacz: Słodko-gorzki obraz rynku pracy. Będzie coraz trudniej
Nowo utworzone i zlikwidowane miejsca pracy w trzecim kwartale 2022 r.
Badanie popytu na pracę daje również możliwość przeanalizowania sytuacji na rynku pracy pod kątem nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy. W trzecim kwartale 2022 roku w Polsce utworzono 120 600 nowych miejsc pracy. Zlikwidowano 71 700 miejsc.
W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku nastąpił spadek liczby nowo utworzonych miejsc pracy o 9,1 proc. oraz wzrost liczby miejsc zlikwidowanych o 24 proc.
W analizowanym okresie widoczne były również różnice w strukturze miejsc pracy w układzie sekcji PKD – najwięcej nowych miejsc pracy utworzono w podmiotach gospodarki narodowej należących do sekcji: "Handel; naprawa pojazdów samochodowych" (22,4 tys. miejsc pracy, o 2,2 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2021 r.). W tym samym okresie w sekcji tej zlikwidowano 16,5 tys. miejsc pracy, tj. więcej w skali roku o 39,8 proc. Na jedno zlikwidowane miejsce pracy w tej sekcji przypadało 1,4 miejsc nowo utworzonych (wobec 1,9 miejsc w trzecim kwartale 2021 r.).
Znaczny udział w strukturze miejsc pracy miała również sekcja "Przetwórstwo przemysłowe". Nowo utworzone miejsca pracy w trzecim kwartale 2022 r. stanowiły 15,2 proc. ogólnej ich liczby, zaś zlikwidowane miejsca pracy — 16,4 proc. Na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 1,6 nowo utworzonych miejsc pracy.
W trzecim kwartale 2022 r. najwięcej nowo utworzonych miejsc pracy na jedno miejsce zlikwidowane przypadało w sekcji "Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" (3,6 miejsca).
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)