Osoby starsze muszą mieć szansę na aktywny udział w społeczeństwie

Resort pracy planuje we wrześniu przedstawić długookresową politykę państwa na rzecz seniorów na lata 2014-20 - zapowiedział w czwartek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Przygotowaniem programu zajmuje się działająca w ministerstwie rada ds. seniorów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Osoby starsze muszą mieć szansę na aktywny udział w społeczeństwie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 cze 2013 14:29


"To nasza wspólna odpowiedzialność, aby grupa osób starszych miała szansę na aktywny udział w społeczeństwie" - przekonywał podczas konferencji prasowej PSL w Sejmie minister.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w 2012 roku - czyli w Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej - uruchomiony został pierwszy raz w historii rządowy program wspierania aktywności osób starszych. Obejmuje on cztery priorytety: edukacyjny, solidarności wewnątrz i międzypokoleniowej, partycypacji społecznej osób starszych oraz usług opiekuńczych. "W latach 2012-13 przekazaliśmy na ten cel 60 mln zł" - poinformował.

Jak podkreślał, tego typu działania są szczególnie istotne "w obliczu siwiejącej Europy, (...) w obliczu starzenia się społeczeństw".

Temat polityki senioralnej był także przedmiotem - poinformował minister - środowych polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych.

"Wymieniliśmy nasze doświadczenia, państwo Izrael może się poszczycić dużym wsparciem dla osób starszych, aktywnością w wolontariacie, aktywnością również w dziedzinie udziału osób starszych w społeczeństwie obywatelskim" - ocenił. Poinformował, że ministrowie umówili się na współpracę w najbliższym czasie.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski, szef sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, zaznaczył, że to minister z Polskiego Stronnictwa Ludowego jako pierwszy minister wprowadził do struktury resortu pracy i polityki społecznej departament polityki senioralnej. Do Sejmu wpłynął projekt, zgodnie z którym na poziomie rad gmin miałyby powstawać rady seniorów - powiedział.

W 2012 r. rząd przyjął Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. W ramach realizowane są przez organizacje pozarządowe zadania publiczne na rzecz seniorów; program zakłada też opracowanie - we współpracy z innymi resortami i urzędami centralnymi, samorządem terytorialnym, organizacjami obywatelskimi oraz środowiskami naukowymi i eksperckimi - założeń długofalowej polityki senioralnej.

W ubiegłym roku w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstał Departament Polityki Senioralnej. Z kolei w lutym 2013 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady ds. Polityki Senioralnej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.