×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Opolskie: Problemy z demografią i poprawa na rynku pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lis 2017 21:03

W województwie opolskim mieszka około 800 tys. osób, czyli blisko 20 proc. niż wynika z baz meldunkowych. Jednocześnie w regionie rośnie liczba ofert pracy - wynika z danych przedstawionych na sesji sejmiku województwa.

Opolskie: Problemy z demografią i poprawa na rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Według informacji przedstawionych na sesji przez dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Jacka Suskiego, liczba mieszkańców regionu systematycznie się zmniejsza. Obecnie, według różnych danych, m.in. z systemu ubezpieczenia zdrowotnego, na terenie woj. opolskiego mieszka od niespełna 800 do 815 tysięcy mieszkańców, czyli o około 19 proc. mniej, niż wynika z danych statystycznych. Według prognoz, w 2025 r. liczba ta się zmniejszy o kolejne 6 procent.

Jednocześnie, mimo problemów demograficznych, poprawia się sytuacja na rynku pracy. Na terenie województwa opolskiego jest zarejestrowanych ok. 100 tys. podmiotów gospodarczych. Ok. 95 proc. z nich to firmy zatrudniające od jednego do 9 pracowników. Gospodarka regionu, w którym bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 6,9 proc., zaczyna odczuwać brak rąk do pracy. Deficyt dotyczy głównie specjalistów różnych branż, którzy wola pracować w większych miastach lub za granicą.

"Wzrasta zatrudnienie wśród osób poniżej 30. roku życia. Mamy też 20-procentowy wzrost liczby ofert pracy w porównaniu do roku ubiegłego, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła z 49,5 tys. w 2013 do 26,7 tys. obecnie. Tylko w październiku tego roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1,7 tys., ale jest to w dużej części efekt przejścia na emeryturę 900 kobiet, które korzystały z różnego rodzaju świadczeń przedemerytalnych" - wyjaśnił Suski.

Nadal ważnym pracodawcą w regionie są firmy pośredniczące w oferowaniu pracy na terenie innych państw UE. W ubiegłym roku wysłały 32,5 tys. mieszkańców województwa do Holandii, 8,6 tys. do Niemiec i 1,7 tys. do Austrii. Jak zauważyli obecni na sesji radni, dane te są niedoszacowane, gdyż tysiące mieszkańców województwa wyjeżdża do pracy w UE bez pośrednictwa firm, korzystając z pomocy rodzin i znajomych mieszkających od wielu lat w Niemczech. Suski podał także liczbę osób, które wróciły do Polski i zgłosiły to w urzędzie pracy. Z Holandii było to 618 osób, a z Niemiec - 484 osoby.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opolskie: Problemy z demografią i poprawa na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA