Opolskie: Ponad 19 mln euro na pożyczki i dotacje dla bezrobotnych na zakładanie firm

• Ponad 19 mln euro na pożyczki i dotacje na zakładanie firm zarezerwowano w RPO woj. opolskiego na lata 2014-2020.
• Z całej tej puli ponad 2,3 mln euro zarezerwowano na jednorazowe pożyczki w wysokości do 50 tys. zł.
• W tym roku odbędą się nabory na operatorów, którzy będą dzielić te pieniądze. W 2017 roku będą mogli po nie sięgać przyszli przedsiębiorcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opolskie: Ponad 19 mln euro na pożyczki i dotacje dla bezrobotnych na zakładanie firm

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

19 lut 2016 9:08


Z całej tej puli ponad 2,3 mln euro zarezerwowano na jednorazowe pożyczki w wysokości do 50 tys. zł - wynika z materiałów przekazanych przez opolski urząd marszałkowski m.in. samorządom i mediom. Według założonych wskaźników z pożyczek takich ma do 2020 roku skorzystać co najmniej 147 osób. Prócz pożyczki docelowi beneficjenci takiej unijnej pomocy mogą też liczyć na doradztwo i szkolenia dot. prowadzenia działalności oraz tzw. wsparcie pomostowe, czyli bieżącą działalność nowo założonej firmy na starcie.

Czytaj też: Do 22 tys. złotych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Z kolei na bezzwrotne pożyczki w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. opolskiego zapisano blisko 16,8 mln euro. Ma z nich skorzystać do 2020 roku min. 679 osób. Dotacja taka, zgodnie z przepisami, może wynieść nie więcej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Jak wyjaśniła wicedyrektor opolskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) Milena Piechnik - będzie to ok. 23-24 tys. zł. Ci, którzy dostaną takie dotacje na założenie firmy, też mogą liczyć na szkolenia, doradztwo i wsparcie pomostowe.

Tzw. instytucją pośredniczącą, która ma być odpowiedzialna za wydatkowanie tej puli unijnego wsparcia, będzie opolski WUP. Zgodnie z założeniami w drugim kwartale tego roku wybierze on w naborze jednego operatora odpowiedzialnego za udzielanie pożyczek. W innym naborze, także planowanym na drugi kwartał tego roku, WUP ma z kolei wybrać instytucje, które będą udzielać dotacji.

Opole (Fot. Bast/Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0) Opole (Fot. Bast/Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0)

Piechnik powiedziała, że trwa procedura zatwierdzania warunków udzielania pożyczek i dotacji na zakładanie działalności. Podała już jednak, że będą się o nie mogły ubiegać tylko osoby bezrobotne. Dodała, że będą preferencje np. dla osób długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób po 50 roku życia czy mieszkańców terenów wiejskich.

Na pożyczki od razu ma być przeznaczona cała zarezerwowana w RPO na lata 2014-2020 pula pieniędzy. Natomiast na dotacje w pierwszej kolejności będzie przeznaczonych ok. 33 mln zł. Piechnik dodała, że docelowi beneficjenci, czyli bezrobotni którzy zdecydują się pozyskać unijne wsparcie na założenie firmy, będą mogli po nie sięgać najprawdopodobniej na początku roku 2017.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.