PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Oni o pracę się nie martwią. Jeśli nie tu, to gdzie indziej. Tak dobrze jeszcze nie mieli

Rok 2021 był dla pracowników fizycznych rekordowy. W 2021 r. na Pracuj.pl ukazało się prawie 120 tys. ogłoszeń dla tej grupy kandydatów.

  • Justyna Koc
    jk
  • 10 lut 2022 13:59
Oni o pracę się nie martwią. Jeśli nie tu, to gdzie indziej. Tak dobrze jeszcze nie mieli
Dbałość o zdrowie i BHP, stabilność, dobre relacje z szefem - na te aspekty zwracają uwagę pracownicy fizyczni przy wyborze i zmianie pracodawcy (Fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA
  • W drugim półroczu minionego roku na Pracuj.pl pojawiło się o 40 proc. więcej ofert dla pracowników fizycznych niż w pierwszym półroczu.
  • Przy wyborze pracy fachowcy zwracają uwagę na dbałość o zdrowie i BHP, stabilność, dobre relacje z szefem. Jeśli firma im tego nie zapewni, będą szukać innego pracodawcy, a to nie będzie trudne zadanie, ponieważ co drugi jest przekonany, że łatwo dostałby nową pracę w swojej specjalizacji. 
  • Warto także zauważyć, że część badanych wyraża się negatywnie o swoich relacjach z przełożonymi. Co piąty nie czuje się doceniany np. pochwałami i traktowany po partnersku, więcej niż co czwarty - nie bywa doceniany premiami czy dodatkowym wynagrodzeniem.

W ubiegłym roku w serwisie Pracuj.pl ukazało się 119 149 ogłoszeń kierowanych do tej grupy, co daje im czwarte miejsce na liście najczęściej poszukiwanych grup zawodowych.

Tę tendencję potwierdza Barometr Zawodów – przedstawiający jednoroczne prognozy sytuacji w zawodach – realizowany na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Około 2/3 wyliczanych w nim zawodów deficytowych, czyli cierpiących na brak dostatecznej liczby kandydatów, związanych jest właśnie z pracą fizyczną.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Potwierdzają to również sami fachowcy. 63 proc. badanych przez Pracuj.pl pracowników fizycznych ocenia, że ich sytuacja zawodowa nie jest ona ani gorsza, ani lepsza niż przed pandemią. Co więcej, co dziesiąty badany uważa, że obecnie że liczyć na lepsze warunki w pracy, niż przed I kwartałem 2020.

Zdecydowaną, choć wciąż znaczącą mniejszość stanowią osoby, których sytuacja zawodowa się pogorszyła (27 proc.). Szczegółowe statystyki potwierdzają oceny ekspertów, zgodnie z którymi pandemia nieco mocniej dotknęła najstarszych pracowników z tej grupy. Na pogorszenie sytuacji wskazuje 1/3 respondentów w wieku 45-65 lat, w grupie 18-24 było to już tylko 15 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Oni o pracę się nie martwią. Jeśli nie tu, to gdzie indziej. Tak dobrze jeszcze nie mieli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Emil 2022-04-27 00:11:27

    Przyznam, że to jest wpis, który wiele mi wyjaśnił i dał mi zupełnie nowe spojrzenie na sytuację związaną z pracami na wysokości. Teraz mam pewność, że w moim przypadku podnośniki będą najlepszym rozwiązaniem. Pozostaje mi jeszcze dobrać jak najbardziej dopasowany do mnie rodzaj podnośników. Widziałem, że duży ich wybór ma firma GIZO, więc na pewno w sprawie podnośników skontaktuję się właśnie z nimi, tym bardziej że dają możliwość ich kupienia i wynajmu na korzystnych warunkach.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA