Oni nie muszą martwić się o zatrudnienie. Są zasypywani ofertami pracy

Doświadczeni specjaliści i menedżerowie nie muszą się obawiać o pracę. Z danych firmy Antal International wynika, że mogą przebierać w ofertach pracy - najlepsi otrzymują ich 11 rocznie. W konsekwencji mają coraz większe wymagania wobec pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oni nie muszą martwić się o zatrudnienie. Są zasypywani ofertami pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/Newseria.pl

29 lip 2013 8:11


- Zainteresowanie najlepszymi specjalistami zależy od branży. Przykładowo niszowi specjaliści z branży IT są rozchwytywani. W branży produkcyjnej trudniej jest znaleźć zatrudnienie, bo jest większa podaż kandydatów na rynku - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Aleksandra Kujawa, menedżer IT z firmy Antal International.

Z 3. edycji badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy", przeprowadzonego przez Antal International wynika, że specjaliści z branży IT mogą liczyć średnio na 11 ofert pracy rocznie. Pozostałe grupy zawodowe otrzymują średnio 6 takich propozycji, z wyjątkiem przedstawicieli obszaru administracji i prawa.

39% specjalistów i menedżerów poszukuje aktywnie pracy, 46% biernie - cv jest dostępne na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych i respondenci są otwarci na nowe propozycje zawodowe. 15% pracowników średniego i wyższego szczebla w ogóle nie poszukuje nowego zatrudnienia. Wśród specjalizacji do grupy osób nie poszukujących pracy należą najczęściej specjaliści i menedżerowie z obszaru: IT (21%), HR (20%) oraz finansów i księgowości (16%).

- Finansiści są dobrze wynagradzani. Najlepsi nie maja zwykle powodów, żeby zmieniać pracodawcę i rzadko decydują się na samodzielne poszukiwanie nowego stanowiska. Charakter ich pracy nie wymaga tworzenia rozbudowanej sieci relacji, a co za tym idzie, rzadziej niż inne grupy zawodowe zakładają profile na portalach społecznościowych. Najskuteczniejszym sposobem dotarcia do takich osób są poszukiwania bezpośrednie - zauważa Anna Piotrowska-Banasiak, menedżer Antal Finance & Accountancy.

Natomiast Aleksandra Kujawa podkreśla, że obecnie w działach personalnych, księgowości, branży IT obserwuje się niechęć do zmiany pracy. Kandydaci są zadowoleni z atmosfery w pracy, są lojalni w stosunku do swojego pracodawcy, ale też zadowoleni z wynagrodzenia.

Najczęstszym czynnikiem motywującym do pozostania w obecnej firmie (54%) jest atmosfera i relacje personalne w firmie. Równie ważne jest otrzymywane wynagrodzenie (52%). Prawie co drugi badany zwraca uwagę także na brak atrakcyjnych ofert pracy na rynku.

- Pomimo, że specjaliści i menedżerowie często deklarują brak satysfakcji z otrzymywanego wynagrodzenia, jest ono jednak na tyle wysokie, że to właśnie pieniądze są jednym z głównych czynników motywujących do pozostania w organizacji. To dobra wiadomość dla pracodawców - świadczy o racjonalności polskich specjalistów i menedżerów i braku konieczności znacznego podnoszenia stawek - mówi Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.