×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Onboarding ma znaczenie. "Może zwiększać retencję nawet o 50 proc."

Wielu pracodawców błędnie sądzi, że pracownik zatrudniony na okres próbny jest już osobą „pozyskaną”. Tymczasem dobre przyjęcie w pierwszych dniach jest istotnym czynnikiem dla decyzji, czy pracownik będzie chciał kontynuować pracę dla danej firmy.

Onboarding ma znaczenie. "Może zwiększać retencję nawet o 50 proc."
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Po onboarding sięga coraz więcej firm, nie tylko z sektora prywatnego.
  • W tym roku na wprowadzenie nowych rozwiązań adaptacyjnych zdecydował się gigant z sektora publicznego, zatrudniający 81 tys. pracowników – Poczta Polska.
  • Dzięki onboardingowi pracodawcy mogą zmniejszyć poziom rotacji, a także zaoszczędzić czas i pieniądze, które musieliby wydać na kolejne rekrutacje.

Eksperci szacują, że świeży członek zespołu potrzebuje od 3 do 6 miesięcy, aby zintegrować się z grupą i zaaklimatyzować w nowym miejscu pracy. Dodatkowo w Polsce okres próbny zazwyczaj trwa 3 miesiące i jest to tak zwany okres sprawdzający, czy nowa osoba poradzi sobie z nałożonymi na nią obowiązkami.

Z kolei z badań firmy consultingowej Wynhurst Group wynika, że w ciągu pierwszych 45 dni w nowej pracy rezygnuje z niej 22 proc. pracowników, a w ciągu początkowych 4 miesięcy, czyli zwykle zaraz po okresie próbnym, pracę zostawia aż 50 proc. osób. By temu zapobiec, firmy powinny postawić na onboarding. Zwłaszcza że - jak wynika z najnowszego "Monitora Rynku Pracy" firmy Randstad - w ciągu ostatniego półrocza 19 proc. pracowników zmieniło pracodawcę. 

Czytaj też: Jak przywitać nowego pracownika? Welcome packi coraz popularniejsze

– Używając metafory sportowej, onboarding to „przyjęcie nowego zawodnika do drużyny”, który razem z nami będzie grał do „wspólnej bramki”. Przyjazna adaptacja do nowych warunków pracy, poznanie własnych zadań i celów firmy przy wsparciu kolegów oraz koleżanek z pracy przekłada się na większe zaangażowanie pracownika, minimalizuje ryzyko jego odejścia czy częstej absencji w późniejszym okresie. Dzięki przyjaznemu przyjęciu nowo zatrudniony szybko poznaje kulturę organizacyjną firmy, nawiązuje kontakt ze współpracownikami i czuje się częścią zespołu. Onboarding pomaga w budowaniu lojalności pracowników i zatrzymaniu ich w firmie na długo – mówi Aleksandra Gierjatowicz z firmy Mercor, dostarczającej bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Onboarding ma znaczenie. "Może zwiększać retencję nawet o 50 proc."
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA