PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Oferują im szereg zachęt finansowych, a chętnych i tak nie ma

Według raportu zleconego przez Amazon Web Services /AWS/ w Singapurze niedługo będzie brakowało ponad 1,2 miliona pracowników w szeroko rozumianym biznesie internetowym. W celu zachowania konkurencyjności gospodarki prowadzona jest na szeroką skalę rekrutacja specjalistów, którzy bardzo niechętnie odpowiadają na składane oferty pracy.

Oferują im szereg zachęt finansowych, a chętnych i tak nie ma
W Singapurze brakuje 1,5 miliona pracowników w branży informatycznej (fot. materiały prasowe)
REKLAMA

Zgodnie z analizą międzynarodowego rynku pracy w informatyce przygotowaną przez Microsoft  Data Science w najbliższych latach na całym świecie utworzonych zostanie około 150 milionów dodatkowych miejsc pracy głównie w działach zajmujących się cyberbezpieczeństwem, polityką prywatności i skutecznym przechowywaniem danych firmowych. Podobnie będzie w przypadku usług z dziedziny rozwiązań chmurowych, sztucznej inteligencji, zwłaszcza użytkowej oraz nowych typach oprogramowania iw wdrażania aplikacji. 

W przypadku Singapuru, który od lat lat jest centrum tego typu usług braki personalne szacowane są na 1,5 miliona osób do 2025 roku. W celu zachowania konkurencyjności gospodarki tego kraju pozyskanie ludzi do pracy wydaje się kluczowe. Problemem jest poważna penetracja lokalnego rynku przez chińskich gigantów technologicznych oraz firmy działające na Tajwanie i w Hongkongu. Specjaliści singapurscy mają jedną podstawową przewagę, bowiem w większości przypadku swobodnie posługują się językiem angielskim, ale także chińskim. Dlatego też podpisywane są z nimi kontrakty na pracę zagranicą. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ostatnim czasie działy HR oraz profesjonalne firmy rekrutacyjne obserwują zupełnie nowe zjawisko, gdy pomimo oferowanych zachęt finansowych, brakuje chętnych. Dlatego też przygotowano wcześniej niespotykane rozwiązania. Jak donosi portal Human Resources Online. net ważna jest zmiana w podejściu do rekrutacji. Osoby zajmujące się tymi sprawami muszą być teraz bardziej otwarte na oczekiwanie osób zgłaszających się starać się pozostawić po sobie dobre wrażenie. 

Czytaj też: Ryzykowna gra trwa szklany sufit big techu może pęknąć

Przy czym nie należy już trzymać się sztywno wymagań dotyczących wykształcenia i doświadczenia we wcześniejszych miejscach pracy. To zraża bardzo i usztywnia swobodną rozmowę. Warto postawić na mniej testów, a więcej kontaktów osobistych. Przy okazji mowa jest o dialogu, a nie serii pytań i odpowiedzi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oferują im szereg zachęt finansowych, a chętnych i tak nie ma

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA