PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Oferty pracy znikną przez automatyzację. Tutaj roboty zastąpią ludzi

  • Autor: jm
  • 12 maj 2016 17:55

• W 2035 r. 50 tys. ofert pracy aktualnie dostępnych na polskim rynku może być nieaktualnych.
• W ciągu najbliższych 20 lat 25 proc. wakatów zniknie z polskiego rynku pracy.
• Szczecin, Bielsko Biała i Radom to miasta najbardziej narażone na automatyzację.

Oferty pracy znikną przez automatyzację. Tutaj roboty zastąpią ludzi
Spośród 10 miast w Polsce którym przyjrzano się ze szczególną uwagą, Szczecin okazał się mieć najwyższy odsetek ofert pracy zagrożonych automatyzacją. (fot. Adzuna Polska)
REKLAMA

Osoby poszukujące pracy powinny poważnie rozważyć, czy ich miejsca pracy są "bezpieczne" w obliczu automatyzacji, która zastąpi umiejętności pracowników. Według analizy przeprowadzonej przez Adzuna Polska na podstawie 198 tys. ofert pracy aktualnie dostępnych na polskim rynku, ponad 1 na 4 oferty nie uchroni się przed procesem robotyzacji.

Najgorzej będzie w Szczecinie

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spośród 10 miast w Polsce którym przyjrzano się ze szczególną uwagą, Szczecin okazał się mieć najwyższy odsetek ofert pracy zagrożonych automatyzacją. Niemal 30 proc. wszystkich ogłoszeń właśnie w tym mieście kwalifikuje się do grupy którą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego określili jako wysoce podatną na automatyzację.

Radom i Gdańsk znajdują się niewiele w tyle w rankingu miast najbardziej narażonych na robotyzację miejsc pracy do 2035 roku.

{media;34656;10 miast z największa i najmniejszą liczbą ofert pracy w kategorii wysokiego ryzyka automatyzacji. (fot. Adzuna Polska);http://pliki.pulshr.pl/i/03/46/56/034656.jpg;http://pliki.pulshr.pl/i/03/46/56/034656.jpg}

W Warszawie, Krakowie i Łodzi znaleziono najwięcej ofert pracy w zawodach "przyszłościowych", ale średnio 1 na 5 wakatów w tych miastach charakteryzuje wysokie ryzyko automatyzacji. Warszawa znajduje się tuż za Krakowem na szczycie najmniej zagrożonych miast, lecz pod względem proporcji wakatów wysokiego ryzyka, liczba ofert pracy które potencjalnie przejmą maszyny to 2 proc. w skali kraju.

W Warszawie zniknie blisko 4 tys. ofert, a więc 17 proc. wszystkich dostępnych wakatów.

Zagrożone branże

Duże liczby wolnych stanowisk dla kierowców (5175), pracowników administracji (1744) oraz pracowników fizycznych w branży produkcyjnej i przemysłowej (18163) świadczą o szczególnym zagrożeniu w sektorze administracji, transportu, oraz o skali robotyzacji linii produkcyjnych. Oferty pracy dla kierowców (które charakteryzuje bardzo wysokie prawdopodobieństwo robotyzacji), to 3 proc. wszystkich wakatów.

Pracodawcy poszukujący pracowników do obsługi klienta (14667) stanowią aż 7 proc. wszystkich wakatów kraju, pomimo iż kwalifikujące się do tej kategorii profesje polegają w dużej mierze nawykonywaniu powtarzalnych, rutynowych procesów, które są najbardziej podatne na automatyzację.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oferty pracy znikną przez automatyzację. Tutaj roboty zastąpią ludzi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA