Oferty pracy zalewają rynek. Oto najbardziej poszukiwani pracownicy

• W maju na portalu Pracuj.pl opublikowano 40 tys. 303 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost liczby ofert pracy o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku.
• Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz przemysł ciężki.
• Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta, IT oraz finansów.
• O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oferty pracy zalewają rynek. Oto najbardziej poszukiwani pracownicy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 cze 2016 14:11


W maju na portalu Pracuj.pl największą liczbę ofert pracy opublikowali pracodawcy z branży handlu i sprzedaży - 7 830 ogłoszeń o pracę, co stanowiło prawie jedną piątą wszystkich majowych ogłoszeń (wzrost liczby ogłoszeń rok do roku o 10 proc.). Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były: bankowość, finanse, ubezpieczenia z liczbą 5 327 oraz przemysł ciężki z liczbą 3 454 ogłoszeń.

W maju najwięcej ofert pracy było w handlu i sprzedaży. (Źródło: Pracuj.pl) W maju najwięcej ofert pracy było w handlu i sprzedaży. (Źródło: Pracuj.pl)

Natomiast jeśli chodzi o wzrost zapotrzebowania na pracowników, największy odnotowano w produkcji FMCG i wyniósł on 22 proc. Branże telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł lekki opublikowały w maju 18 proc. więcej ogłoszeń o pracę niż przed rokiem. 13 proc. więcej ogłoszeń o pracę opublikowała również branża IT.

Kogo poszukiwali pracodawcy w maju?

W maju najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, obsługi klienta, IT oraz finansów. Wiele ofert skierowano także do inżynierów.

Tradycyjnie już najwięcej ofert, bo niemal 40 proc. adresowanych było do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, a popyt na nich wzrósł o 10 proc. w porównaniu rok do roku. Pracodawcy, w omawianym okresie poszukiwali głównie sprzedawców z obszaru usług profesjonalnych, finansów, bankowości i ubezpieczeń czy inżynierii, techniki i produkcji oraz sieci handlowych.

Z kolei do inżynierów pracodawcy skierowali 10 proc. ze wszystkich ogłoszeń opublikowanych w maju, a zapotrzebowanie na tych ekspertów wzrosło rok do roku o 9 proc. Wśród inżynierów najwięcej ofert skierowano do monterów, serwisantów, elektroników, elektryków oraz mechaników.

Zapotrzebowanie na kadrę IT ciągle rośnie

Największy wzrost zainteresowania pracodawców w maju dotyczył specjalistów IT – liczba ofert adresowanych do tych pracowników wzrosła o 28 proc. w porównaniu z majem 2015 r. Trend wzrostowy w obszarze IT utrzymuje się od wielu miesięcy i jak wynika z prognoz ekspertów oraz danych rynkowych, zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie jeszcze przez długi czas utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie. W maju 2016 r. pracodawcy poszukiwali przede wszystkim specjalistów IT odpowiedzialnych za programowanie, administrowanie systemami, architekturę w obszarze rozwoju oprogramowania, wsparcie techniczne (helpdesk) czy testowanie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.