• Wzrastające PKB i optymistyczne prognozy mają pozytywny wpływ na rynek pracy.
• Najwięcej ofert zatrudnienia w 2015 r. pojawiło się w handlu i sprzedaży.
• Liczba ofert pracy dla specjalistów z zakresu HR zwiększyła się o 18 proc.
• Spośród województw liderem okazało się mazowieckie.
-
Autor:JP
- •13 sty 2016 15:35
W 2015 r. pracodawcy wykazali optymizm, który zaowocował zwiększeniem liczby ogłoszeń o pracę o ponad 12 proc. /Fot. Fotolia
Według corocznego raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2015” ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby ofert pracy opublikowanych na portalu (434,8 tys. ofert pracy). Pracodawcy wykazali optymizm, który zaowocował zwiększeniem liczby ogłoszeń o pracę o ponad 12 proc. w stosunku do 2014 roku (386,5 tys. ofert).
To wyraźne ożywienie na rynku pracy jest potwierdzane także przez dane napływające z gospodarki. We wrześniu tego roku, po raz pierwszy od 14 lat, stopa bezrobocia spadła poniżej 10 proc. i wynik ten utrzymuje się. Także wzrastające PKB i optymistyczne prognozy ekonomiczne mają wpływ na rynek pracy.
W tych branżach było najwięcej ofert pracy.
Pierwsza piątka branż, publikująca najwięcej ofert pracy, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Od lat niezmiennie liderem pozostaje handel i sprzedaż – w 2015 r. zaoferowano 86,6 tys. miejsc pracy, co stanowiło jedną piątą ogółu ofert, dając 2,7 proc. wzrost rok do roku.
Na kolejnych miejscach uplasowały się: bankowość, finanse i ubezpieczenia (14,3 proc. ofert pochodziło z tej branży), przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (po 8 proc.). Na piątym miejscu znalazło się budownictwo i nieruchomości, które po kryzysie z ubiegłych lat rozwija się coraz szybciej i wykazało w roku 2015 znaczący popyt na pracowników.
Interesujące wyniki prezentują także inne branże, między innymi przemysł lekki, gdzie odnotowano 12,5 proc. wzrost liczby ogłoszeń o pracę oraz marketing, media, reklama z ponad 14-procentowym wzrostem. Mocno trzyma się także transport i logistyka – zaobserwowano wzrost liczby ofert pracy o 12,4 proc. w porównaniu do 2014 r.
Najwięcej specjalistów potrzebowała branża budowlana.
W 2015 r. najwięcej ofert pracy (tak jak w roku poprzednim) skierowanych było do handlowców i sprzedawców, pracowników do spraw obsługi klienta oraz specjalistów do spraw finansów (15,4 proc. wszystkich ofert pracy) i IT (14,9 proc.).
Największy wzrost zapotrzebowania w 2015 r. odnotowano dla pracowników związanych z budownictwem – liczba ofert pracy dla tych specjalistów wzrosła o 23,1 proc., oraz dla pracowników produkcji (o 22,3 proc.).
Dużym zainteresowaniem cieszyli się także specjaliści ds. logistyki. Liczba ogłoszeń do nich skierowanych wzrosła o 18,1 proc. w stosunku do roku 2014. Przyczyną zwiększonego zapotrzebowania na pracowników logistyki może być coraz korzystniejsza sytuacja firm transportowych związana z wyjątkowo niskimi cenami ropy.
Zaobserwować można także wciąż rosnącą liczbę ogłoszeń o pracę adresowanych do specjalistów z obszaru HR oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Wzrost liczby ofert pracy o 18 proc. rok do roku to sygnał trwającego pozytywnego trendu. Większa liczba procesów rekrutacyjnych oraz powiększająca się liczba pracowników w firmach to czynniki mające wpływ na zwiększone zapotrzebowanie rynku na specjalistów ds. HR.
Gdzie o pracę było najłatwiej?
W 2015 r. województwo mazowieckie okazało się zdecydowanym liderem pod względem liczby ofert, stanowiących jedną piątą wszystkich ogłoszeń o pracę (97,3 tys. ofert, wzrost o 17 proc. rok do roku).
Liczba ofert pracy według województw.
Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie z udziałem na poziomie 10,2 proc. (wzrost liczby ofert pracy o 16 proc.).
Jednak pod kątem dynamiki wzrostu wyprzedziło je województwo małopolskie, notując wynik na poziomie 20 proc. wzrostu oraz 9,7 proc. udział w ogólnej liczbie ogłoszeń.
Tuż za liderami plasują się województwa: śląskie z udziałem 8,8 proc. (wzrost o 11 proc.), wielkopolskie z udziałem 8,7 proc. w ogólnej liczbie ogłoszeń (wzrost o 7 proc. rok do roku).
Najwięksi zatrudniają najwięcej?
Najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowały firmy zatrudniające powyżej 250 osób (29,1 proc. wszystkich ogłoszeń, wzrost rok do roku o 10,9 proc.), jednak najdynamiczniejszy wzrost widać w sektorze średnich przedsiębiorstw, zatrudniających od 51 do 250 osób. Te przedsiębiorstwa opublikowały w 2015 roku 121,7 tys. ofert pracy (co stanowi 28 proc. udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń), o 19,2 proc. więcej niż w 2014.
Może to oznaczać, że utrzymuje się pozytywna tendencja na rynku pozwalająca średnim przedsiębiorcom na rozwój i idące za tym zwiększanie zatrudnienia.
Także pozostałe przedsiębiorstwa wykazały znaczące wzrosty zatrudnienia – mikro (od 0 do 10 pracowników) o 9,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku z 17,2 proc. udziałem w ogólnej liczbie ogłoszeń, małe (od 11 do 50 osób) o 9,4 proc. z 25,7 proc. udziałem w ogólnej liczbie ogłoszeń.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)