PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Oferty pracy owiane tajemnicą. Dlaczego rekruterzy pomijają pewne kwestie?

Pomimo tego, że sytuacja na rynku pracy jest trudna, pojawiające się oferty często nie spełniają oczekiwań kandydatów. Dlaczego rekruterzy nie umieszczają wszystkich ważnych informacji w ogłoszeniach o pracę?

Oferty pracy owiane tajemnicą. Dlaczego rekruterzy pomijają pewne kwestie?
Ogłoszenie o pracę ma bezpośredni wpływ na skuteczność rekrutacji (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Ze szczerym i rzetelnym przedstawieniem warunków spotkało się 4 na 10 badanych przez eRecruiter specjalistów, a z podawaniem wynagrodzenia w ogłoszeniu – co piąty (27 proc.).
  • Wiele firm współpracuje z agencjami doradztwa personalnego, które w ich imieniu realizują projekty rekrutacyjne - wówczas nazwa pracodawcy pozostaje ukryta, a podane informacje dotyczą branży i specyfiki przedsiębiorstwa.
  • Zdarza się również, że decyzja o utajnieniu procesu wynika z potrzeby zastąpienia obecnego pracownika bądź utworzenia nowego stanowiska bez ujawniania tego przed konkurencją.

Z badania eRecruiter „Candidate Experience w Polsce” wynika, że aż 88 proc. specjalistów oczekuje od pracodawców szczerego i rzetelnego przedstawienia warunków pracy, a 70 proc. zamieszczenia w ogłoszeniu informacji o oferowanym wynagrodzeniu.

- Kandydaci coraz częściej podkreślają, że rzetelne przedstawienie warunków zatrudnienia to dla nich ważny aspekt w poszukiwaniu nowej pracy. Z badań Hays Poland wynika, że oprócz widełek płacowych i listy benefitów chcą widzieć w ogłoszeniach rekrutacyjnych informacje o przebiegu rekrutacji, godzinach pracy, lokalizacji firmy, narzędziach oferowanych pracownikom, zakresie obowiązków na stanowisku, ale także kilka słów o wartościach, jakimi kieruje się firma. Pojawiają się również głosy, że w ogłoszeniach brakuje nazw firm, informacji o zatrudnieniu, możliwościach pracy zdalnej, perspektywach rozwoju. W opinii kandydatów na stanowiska specjalistyczne zbyt mało firm szczerze mówi o warunkach pracy, a jeszcze mniej publikuje przewidziany zakres wynagrodzenia – potwierdza Iwona Sączawa, ekspert Hays Poland.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Oczekiwania a rzeczywistość. Oto największe grzechy HR-u

Ogłoszenie o pracę ma bezpośredni wpływ na skuteczność rekrutacji. Odpowiednio skonstruowane pomaga przyciągnąć talenty do firmy i pozytywnie wpływa na wizerunek firmy jako pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oferty pracy owiane tajemnicą. Dlaczego rekruterzy pomijają pewne kwestie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA