Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• W ujęciu kwartalnym liderem wzrostu pod względem publikacji liczby ofert pracy zostało województwo opolskie, największy spadek w województwie małopolskim.
• W ujęciu rocznym najwięcej straciło pomorskie.
• Według GUS zatrudnienie w kraju najbardziej zwiększyło się w administracji, a najmocniej spadło w górnictwie i wydobyciu.
• Od lipca do września w dalszym ciągu obniżał się poziom bezrobocia.
W III kwartale 2017 r. ogólna liczba ofert pracy w porównaniu do danych z II kwartału 2017 r. zwiększyła się o 9 proc. - wynika z danych portalu InfoPraca.pl.
Wzrosty i spadki w województwach
W III kwartale roku w 4 województwach zwiększyła się liczba ofert pracy – opolskim (o 17 proc.), zachodniopomorskim (o 10 proc.), warmińsko-mazurskim (o 8 proc.) i lubelskim (4 proc.). W dolnośląskim liczba ofert utrzymała się na tym samym poziomie, reszta zakończyła ten okres ze spadkami – największy w małopolskim (o 12 proc.), a potem w wielkopolskim (o 10 proc.), śląskim (o 9 proc.), kujawsko-pomorskim (o 8 proc.), pomorskim (o 8 proc.), lubuskim (o 6 proc.), łódzkim (o 5 proc.), podkarpackim (o 5 proc.), podlaskim (o 4 proc.), mazowieckim (o 2 proc.) i świętokrzyskim (o 2 proc.), a także za granicą (o 4 proc.).
Porównując dane roczne, najwięcej nowych ofert zyskała zagranica (+22 proc.), a obecny lider kwartalnego wzrostu – opolskie – trafił do grupy spadkowej (-31 proc.), razem z obecnym liderem kwartalnych spadków – małopolskim (-15 proc.).
– Po raz pierwszy od 4 lat wielu firmom nie udało się zwiększyć zatrudnienia. Część z nich zmienia taktykę, inwestuje w utrzymanie dotychczasowej, wykwalifikowanej kadry, optymalizację procesów, zwiększenie efektywności m.in poprzez zmianę sposobu zarządzania – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl.
Rośnie koszt pozyskania nowych pracowników, ich wyszkolenia, a potem zachęcenia, by zostali. Niektóre branże borykają się ze zjawiskiem wojny o pracownika – decydują tu czynniki płacowe i pozapłacowe.
Wzrosty i spadki w branżach
Najwięcej ofert pracy w serwisie InfoPraca.pl, w porównaniu do II kwartału przybyło w branżach: architektura (+248 proc.) i energetyka. Dobre wyniki osiągnęły także administracja państwowa (+30 proc.), budownictwo (+28 proc.), edukacja/szkolenia (+25 proc.), farmacja/laboratorium (+19 proc.), IT – Hardware (+17 proc.), doradztwo/konsulting (+14 proc.). Patrząc na dane rok do roku, najwięcej zyskały farmacja (+364 proc.), architektura (+291 proc.), doradztwo/konsulting (+201 proc.), redakcja/dokumentowanie/tłumaczenia (+182 proc.), BPO/outsourcing procesu (+125 proc.) i top management (+116 proc.).
Największe spadki liczby ofert pracy w porównaniu do II kwartału można zauważyć w branżach sport/rekreacja (-76 proc.), BPO/outsourcing procesu (-69 proc.), media/wydawnictwa/dziennikarstwo (-56 proc.) i analizy biznesowe (-53 proc.), zaś w ujęciu rocznym na czele spadkowego zestawienia jest franczyza (-57 proc.), a za nią catering/gastronomia (-49 proc.), produkcja (-43 proc.), sprzedaż detaliczna (-42 proc.) i call center (-35 proc.).
Regiony i ich specyfika
Patrząc na liczby, najwięcej ofert pracy pochodzi z Mazowsza (ok. 7650), Śląska (ok. 3150), Dolnego Śląska (ok. 3100) i Małopolski (ok. 2800). Mocną pozycję utrzymuje zagranica (ok. 4400). Na przeciwnym biegunie Podlasie (ok. 310), woj. świętokrzyskie (ok. 340) i warmińsko-mazurskie (ok. 415). Analizując dane rok do roku, najwięcej ofert przybyło dla zagranicy (+22 proc.), zaś najwięcej ubyło w pomorskim (-49 proc.).
Mazowsze wiedzie prym w większości branż – daje największy wybór szukającym pracy np. w administracji biurowej, księgowości, obsłudze klienta, reklamie, budownictwie (nie licząc zagranicy), doradztwie, edukacji/szkoleniach, bankowości, medycynie, HR, prawie, logistyce, top managemencie i kadrze zarządzającej.
Zarządzanie pozostało domeną dolnośląskiego, małopolskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego, nieźle wypada też zachodniopomorskie. Zainteresowani architekturą największy wybór mają na Mazowszu i na Śląsku.
W trzech województwach – lubelskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim pojawiło się ok. 100 proc. więcej ofert w księgowości. W każdym województwie wzrosła liczba ofert z energetyki, w tym w świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim o spektakularne 1000 proc. Podkarpackie wyróżnia się największym przyrostem ofert w motoryzacji, i to zarówno w kwartale, jak i w roku (ponad 40 proc.) .
Top „10” aplikacji kandydatów
Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje, że wśród kandydatów największym powodzeniem w III kwartale cieszyły się oferty z branży produkcyjnej – wysłano tam ponad. 50 tys. aplikacji.
Kolejne miejsca zajęły obsługa klienta (ok. 35 tys. aplikacji), administracja biurowa (ok. 35 tys.), budownictwo (ok. 25 tys.), instalacje/utrzymanie/serwis (ok. 21 tys.), logistyka (ok. 20 tys.), administracja i sekretariat (ok. 16,6 tys.), HR (ok. 16 tys.), doradztwo/konsulting (ok. 15,5 tys.).
Spada bezrobocie. I co dalej?
Zgodnie z danymi GUS, bezrobocie rejestrowane w lipcu osiągnęło poziom 7,1 proc., w sierpniu 7 proc. W oparciu o dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, we wrześniu poziom bezrobocia spadł poniżej 7 proc. (6,9 proc.). Resort spodziewa się dalszych spadków w październiku.
Analizując sytuację w województwach, najniższa stopa utrzymuje się w wielkopolskim (4,1 proc. – bez zmian w stosunku do sierpnia), najwyższa w warmińsko-mazurskim (11,9 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (10,1 pkt. proc.). Jak podaje MRPiPS, we wrześniu spadek liczby bezrobotnych odnotowano w 15 województwach. Największe spadki nastąpiły w lubelskim (o 2,5 proc.), lubuskim (o 2,4 proc.), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3 proc.). Tylko w województwie pomorskim odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych, o 0,7 proc.
– Coraz niższy poziom bezrobocia umożliwia ludziom z różnych grup wiekowych szybsze wejście na rynek pracy bądź też powrót – komentuje Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl.
Osobom młodym, wśród których dotychczas bezrobocie było nieco większe, pracodawcy oferują zatrudnienie w różnych wariantach, w tym w niepełnym wymiarze godzin, co sprawia, że łatwiej godzić obowiązki studenckie z zawodowymi.
– Kwestia dalszego spadku poziomu bezrobocia pozostaje jednak otwarta, chociaż raczej nie będzie już zmieniała się tak dynamicznie, pogłębiając spadki. W III kwartale pozytywny wpływ na wyniki mają prace sezonowe, których mniejsza ilość w IV kwartale może spowodować nieznaczny wzrost liczby osób bez pracy. Dostęp do pracowników jest utrudniony i te trudności zapewne będą nam towarzyszyć przez kolejne kwartały. Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje kolejny odpływ osób, a swoją cegiełkę dołoży niż demograficzny – reasumuje Marek Jurkiewicz.
Przypomnijmy, w projekcie budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 7,2 proc. na koniec 2017 r. i spadnie do 6,4 proc. na koniec 2018 r.
-To historyczny moment, to najlepszy wynik od 1991 r. - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
Jak dodała, sytuacja na rynku pracy znacząco poprawia stan finansowy ZUS, którego sytuacja nie była tak dobra od 2001 r. Podkreśliła, że dobra sytuacja na rynku pracy przekłada się na wzrost wynagrodzeń i daje nam większe poczucie bezpieczeństwa.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)