Oferty pracy: HR-owcy wśród top pięciu poszukiwanych pracowników

• Trzeci kwartał 2016 roku potwierdził wcześniej widoczne na rynku pracy tendencje - rynek pracy stał się rynkiem pracownika, co potwierdza analiza ofert pracy na portalu Praca.pl.
• Ogłoszeń przybywa - ich liczba w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego wzrosła o 79 proc. To jeszcze większy przyrost niż w pierwszym i drugim kwartale tego roku.
• Kogo poszukują pracodawcy i gdzie przybyło najwięcej ofert pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oferty pracy: HR-owcy wśród top pięciu poszukiwanych pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 paź 2016 19:02


Podobnie jak w drugim kwartale tego roku, województwo dolnośląskie zanotowało największy wzrost liczby ogłoszeń o pracę zamieszczonych na portalu Praca.pl – aż o 193 proc. Zaskakująco dobre wyniki są w województwie lubuskim. Tam liczba ofert pracy zwiększyła się o 127 proc. Na trzecim miejscu, pod względem wzrostu liczby ofert pracy, jest województwo małopolskie, które odnotowało dwukrotny wzrost.

Zmienił się układ sił

Do tej pory najwięcej ofert pracy pochodziło z Warszawy. W tym kwartale Wrocław i Kraków przesunęły stolicę na trzecie miejsce. Najniższym poziomem bezrobocia pod koniec sierpnia mogło pochwalić się województwo wielkopolskie – 5,2 proc. Na podium znalazły się też województwa: śląskie (6,8 proc.) i małopolskie (6,9 proc.). Poza podium, ale również w dobrej sytuacji są: województwo pomorskie i dolnośląskie, z bezrobociem na poziomie 7,5 proc.

Top 5 najczęściej poszukiwanych pracowników

Na portalu Praca.pl pracodawcy szukali najczęściej pracowników ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego. W porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku, w trzecim kwartale tego roku liczba ofert pracy na to stanowisko wzrosła ponad sześciokrotnie. Związane jest to z szybkim rozwojem firm międzynarodowych, szczególnie z obszaru usług wspólnych oraz sektora BPO (outsourcing procesów biznesowych).

Podobnie jak w poprzednich kwartałach duża część ogłoszeń skierowana była do księgowych oraz osób zajmujących się sprzedażą i obsługą klienta. Oto najczęściej poszukiwani pracownicy:

Najwięcej ofert pracy w sprzedaży

Obszary zawodowe, w których pracodawcy zamieszczają najwięcej ogłoszeń to sprzedaż, praca fizyczna, księgowość oraz informatyka. W niektórych obszarach zawodowych, eksperci portalu Praca.pl zauważyli znaczne wzrosty liczby ogłoszeń, co wynika z trudności w zapełnieniu wakatów. Są to:


Najmniej ogłoszeń o pracę jest w sektorach organizacji pozarządowych i wolontariatu oraz architektury.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Z naciskiem na szczescie 2016-10-14 13:12:32

Jestem w szoku jak wzorosła ilość ogłoszeń w województwie opolskim. :) A to, że najwieksze zapotrzebowanie jat na Parcowników telefonicznych do sparw klienta to już wogule! Pozdrawiam

IMHO 2016-10-05 09:50:56

Jeżeli wymagany jest angielski to bym był chętny tylko jeżeli jeżeli płacą w euro lub funtach brytyjskich. Nie możemy być traktowani gorzej tylko dlatego, że mieszkamy w Polsce. Ostatnio do koleżanki która zna język norweski zadzwonili z ofertą pracy w call center. Na pytanie o oczekiwania finansowe odpowiedziała: 27000 koron norweskich.