PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koszty zatrudnienia coraz większe. Ofert pracy w handlu będzie mniej

Lista wyzwań, z którymi boryka się sektor handlowy, jest długa i znajdują się na niej między innymi obostrzenia dotyczące zakazu handlu w niedzielę, coraz wyższe koszty operacyjne a do tego rosnący rynek e-commerce. Istotnym czynnikiem wpływającym na coraz trudniejszą sytuację w handlu jest też podwyżka minimalnego wynagrodzenia, a co za tym idzie dość duży wzrost kosztów zatrudnienia.

Koszty zatrudnienia coraz większe. Ofert pracy w handlu będzie mniej
Mniejsza liczba ofert pracy w handlu sprawia, że kandydaci muszą być bardziej elastyczni w kontekście swoich oczekiwań finansowych (fot. shutterstock)
REKLAMA

- Pomimo licznych wyzwań i dalszych ograniczeń w sprzedaży, sytuacja pod kątem poszukiwania pracowników w tym sektorze wydaje się być stabilna. Według raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" w pierwszym kwartale 2020 roku jedynie 7 proc. pracodawców badanego sektora handlu detalicznego i hurtowego deklaruje zwiększenie liczby etatów, zaś 3 proc. pracodawców redukcje zatrudnienia - mówi Anna Tietianiec, lider zespołu rekrutacji stałej w Manpower.

- Zmian w polityce personalnej nie spodziewa się aż 87 proc. badanych przez ManpowerGroup firm. Sięgając wstecz i porównując dane z pierwszego kwartału 2020 roku do danych z pierwszego kwartału 2019 roku, nastroje rekrutacyjne firm obniżyły się z +13 proc. do +7 proc., co stanowi najniższą od ponad pięciu lat prognozę zatrudnienia - zaznacza.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie oznacza to, że nie mamy już do czynienia z czasem, kiedy kandydat dyktuje warunki, a raczej ze stabilizującą się sytuacją na rynku pracy.

- Z pewnością z korzystniejszą sytuacją na rynku i większą liczbą ofert zatrudnienia spotkali się kandydaci poszukujący jej w tym sektorze w pierwszym kwartale zeszłego roku. Mniejsza liczba ofert pracy sprawia, że kandydaci muszą być bardziej elastyczni w kontekście swoich oczekiwań finansowych - mówi Anna Tietianiec.

- Nie jest pewne zatem, czy sklepy będą silniej konkurować o pracownika wzrostem wynagrodzeń. Tym bardziej, że koszty zatrudnienia już wzrosły wraz ze wzrostem płacy minimalnej. Ta zmiana powoduje wzrost kosztów operacyjnych, co z kolei sprawia, że pracodawcy nie będą mogli pozwolić sobie na kolejny, szybki wzrost wynagrodzeń w tym roku - dodaje.

Cały artykuł czytaj tutaj

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koszty zatrudnienia coraz większe. Ofert pracy w handlu będzie mniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA