PARTNERZY PORTALU

200 CV i minimum rok poszukiwań. Menedżerowie wyższego szczebla nie mają łatwo

 • Justyna Koc
  jk
 • 15 paź 2019 6:00

Twierdzenie, że mamy obecnie w Polsce rynek pracownika, coraz częściej bywa bezrefleksyjnie przyjmowane za oczywistość. Wierzą w nie także menedżerowie wyższego szczebla, a takie przekonanie pomaga im np. podjąć decyzję o rozstaniu z obecnym pracodawcą. Niestety często kończy się to rozczarowaniem.

200 CV i minimum rok poszukiwań. Menedżerowie wyższego szczebla nie mają łatwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Niektóre firmy niechętnie zatrudniają osoby z dużą wiedzą i doświadczeniem zawodowym.
 • Kłopoty ze znalezieniem nowego zatrudnienia wynikają również z zaniedbań menedżerów.
 • Rosną także oczekiwania wobec liderów – coraz częściej rekruterzy zwracają uwagę na poziom kompetencji miękkich.

Określenie „rynek pracownika” pojawia się w mediach głównie ze względu na niską stopę bezrobocia. We wrześniu 2019 r. odnotowano w Polsce bezrobocie najniższe od 30 lat – wyniosło ono 5,1 proc. (dane MRPiPS). Jednak koncentrowanie się tylko na tym jednym wskaźniku może zniekształcać pełny obraz sytuacji. Po pierwsze poziom bezrobocia jest różny w zależności od województwa, a po drugie ogólne dane nie powiedzą nam nic o tym, jak poziom bezrobocia kształtuje się na poszczególnych stanowiskach.

Z aktualnych danych wynika, że najwięcej wakatów dotyczy pracowników produkcyjnych, magazynowych oraz zajmujących się bezpośrednią obsługą klienta (np. handlowców i pracowników call center). Na pewno jednak o rynku pracownika nie możemy mówić w odniesieniu do menedżerów wysokiego szczebla.

Czytaj też: Daniel Lewczuk rekrutuje prezesów i przyznaje: LinkedIn sporo pozmieniał na rynku

- Obecnie znalezienie zatrudnienia na wyższych stanowiskach menedżerskich zajmuje średnio od 12 do 18 miesięcy i wymaga wysłania ok. 200 CV – mówi Ernest Wencel, coach, który w ramach projektu Punkt X pomaga menedżerom w znalezieniu zatrudnienia. – Szczególnie trudno mają menedżerowie urodzeni w latach 1961-83, ponieważ często „wygryzają” ich młodsi kandydaci – podkreśla.

Doświadczeni nie mają łatwo

Polskie prawo zabrania dyskryminacji ze względu na wiek. Wiele publikacji związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi wskazuje na pozytywne aspekty budowania zespołów zróżnicowanych wiekowo. Niestety praktyka wygląda nieco inaczej. Według raportu PwC Golden Age w Polsce liczba osób czynnych zawodowo po 50. roku życia jest najniższa w Europie. Dotyczy to także osób na stanowiskach menedżerskich.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: 200 CV i minimum rok poszukiwań. Menedżerowie wyższego szczebla nie mają łatwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • bkbkb 2021-04-23 10:41:01

  chcesz być menadżerem ,otwórz własną firmę każdy zatrudnia w roli menadżerów swoje dzieci a potrzeba tylko ludzi do roboty , żeby na nich robili , zawód bez przyszłości , przykładowo Matematyk może uczyć w szkole + być dyrektorem placówki , i dawać korepetycje, Lekarz podobnie wtedy robią podyplomowe zarzadzanie i są menadżerami

 • Wiem o co kaman 2019-10-16 18:31:35

  Patologia to jest ze firmy hr albo ich niedoswiadczeni robole szumnie zwani specjalistsmi takich nie zauwazaja na rzecz slabszych ... i takich 2ciskaja firmom bo kompetencji nie maja takiego przepytac stworzyc klimat i podsunac firmie. ... tyle. Jakby nie bylo firm hr to multum fachowcow dogsdaloby sir z pracodawcsmi a tak ci nawet nie wiedza jakie perelki im bokiem przechodza...

 • Ernest 2019-10-15 22:10:30

  Niestety to prawda, znam przynajmniej 10 byłych menadżerów, średniego szczebla, którzy nie pracują. A ich możliwości nie są wykorzystane. Sam uratowałem się, wysoką specjalizacją i przebranzowieniem, ale to boli.

 • Ana 2019-10-15 21:25:50

  To nie jest normalne, że firmy nie cenią doświadczenia i oczekują sterowalnych ludzi. A gdzie pole do korzystania także z doświadczeń życiowych, mentori gu, wymiany wuedzy między młodszymi i starsxymi? To jest patologa.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA