PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Odbudowa rynku pracy i dialogu społecznego. Rok 2021 przyniesie sporo wyzwań

  • Justyna Koc
    jk
  • 31 gru 2020 12:00

Pracodawcy RP przestrzegają, aby ostrożnie snuć prognozy na rok 2021. Te na rok 2020 stały się nieaktualne już chwilę po ich opublikowaniu. Eksperci nie mają wątpliwości co do jednego - nadchodzący czas będzie trudny, a powrót do normalności będzie wymagać wiele pracy i poświęceń.

Odbudowa rynku pracy i dialogu społecznego. Rok 2021 przyniesie sporo wyzwań
Wszystkie prognozy wskazują, że jeszcze w 2021 będziemy obserwować spadki zatrudnienia (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jak zauważają Pracodawcy RP, wszystkie prognozy wskazują, że jeszcze w 2021 będziemy obserwować spadki zatrudnienia. 
  • W przyszłym roku będzie widoczne załamanie rynku - wciąż pozostaje wiele wątpliwości dotyczących przyszłości pandemii, a pracownicy rzadziej zmieniają pracę.
  • Odpływ migrantów zarobkowych, szczególnie z Ukrainy - w 2021 roku to zjawisko może się utrzymać z uwagi na kolejno wprowadzane lockdowny.

Pracodawcy RP przypominają, że prognozy na rok 2020 zdezaktualizowały się w ciągu kilku pierwszych jego tygodni za sprawą wybuchu epidemii koronawirusa. Doprowadziła ona do poważnych perturbacji gospodarczych i społecznych na całym świecie. W przypadku Polski będziemy mieli do czynienia z pierwszym spadkiem PKB od czasów transformacji ustrojowej, a budżet państwa zakłada ponad 80 mld zł deficytu na 2021 r. (budżet na 2020 r., przynajmniej w teorii i na papierze, był zrównoważony, czyli nie zakładał ani deficytu, ani nadwyżki).

Według Pracodawców RP, należy się spodziewać, że część 2021 roku również upłynie pod znakiem koronawirusowych ograniczeń i utrudnień. Wcale nie musi on być łatwiejszy niż roku 2020.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Oczywiście więcej wiemy o wirusie. Mamy szczepionkę. Przeżyliśmy lockdown, kwarantannę i zamykanie granic. Jesteśmy bogatsi o doświadczenie funkcjonowania w pandemii. Ale wirus mutuje. Pozostaje więc ogromna niepewność. A bałagan w zarządzaniu walką z wirusem tylko tę niepewność potęguje - komentują Pracodawcy RP.

Aby sprostać wyzwaniom roku 2021, w pierwszym rzędzie konieczne jest zaszczepienie jak największej części społeczeństwa. Zdaniem Pracodawców RP to gwarantuje, że ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej będą luzowane. Ten proces się jednak nie uda, jeśli rządowi i autorytetom społecznym nie uda się wzbudzić poczucia odpowiedzialności społecznej oraz skłonić obywateli do jedności i współpracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odbudowa rynku pracy i dialogu społecznego. Rok 2021 przyniesie sporo wyzwań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA