PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Od wybuchu wojny pracę w Polsce rozpoczęło 100 tys. Ukraińców

Od wybuchu wojny w Ukrainie pracę w Polsce podjęło 100 tys. obywateli tego kraju – poinformowała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapowiedziała, że przygotowywane są kolejne pakiety rozwiązań w kwestii zatrudnienia Ukraińców.

  • Autor: PAP/JP
  • 28 kwi 2022 11:43
Od wybuchu wojny pracę w Polsce rozpoczęło 100 tys. Ukraińców
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA
  • Minister rodziny wspólnie z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem odwiedziła Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego Tago w Ciemnem (woj. mazowieckie), w której zatrudnieni są obywatele Ukrainy.
  • Maląg w wypowiedzi dla mediów przypomniała, że rządowa specustawa umożliwia obywatelom Ukrainy łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy.
  • Zwróciła uwagę, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Podkreśliła, że polska gospodarka potrzebuje rąk do pracy.

Szefowa MRiPS poinformowała, że od wybuchu wojny pracę w naszym kraju podjęło 100 tys. obywateli Ukrainy. "Bardzo się cieszymy, bo to pokazuje, że te osoby chcą pracować, chcą na dłużej z nami pozostać" - podkreśliła Maląg.

Wskazała, że obywatele Ukrainy mogą skorzystać ze szkoleń, staży, bonów zatrudnieniowych i z różnych form aktywizacji przygotowanych przez publiczne służby zatrudnienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W perspektywie długofalowej, rozmawiając z organizacjami pracodawców, z organizacjami społecznymi, związkami zawodowymi przygotowujemy kolejne pakiety rozwiązań, które w sposób kompleksowy pozwolą na to, żeby jeszcze szerzej obywatele Ukrainy mogli podejmować pracę" - zapowiedziała Maląg.

Przekazała, że w Centralnej Bazie Ofert Pracy jest ok. 80 tys. miejsc pracy. "Szacuje się, że polski rynek pracy jest w stanie przyjąć ok. 400 tys. osób, a nawet i więcej" - powiedziała. Wyraziła przekonanie, że "włączenie do naszego rynku pracy uchodźców z Ukrainy nie koliduje z zatrudnieniem Polaków".

"Nam zależy, żeby prowadzić wspólne działania z inspekcją pracy i z innymi organami, że obywatele Ukrainy, a także Polacy byli legalnie zatrudniani. Daliśmy tę możliwość, odformalizowaliśmy przepisy, (…) dlatego rozmawiając z pracodawcami i stroną społeczną będziemy bardzo pilnować, aby Polacy i Ukraińcy byli zatrudniani na umowach o pracę czy umowach cywilnoprawnych" - zapowiedziała minister.

Natomiast wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker poinformował, że samorządy otrzymały już ponad 430 mln na wypłatę świadczeń dla Polaków, którzy pomagają uchodźcom. Na wszystkie działania pomocowe władzom lokalnym przekazano ponad 1,120 mld.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od wybuchu wojny pracę w Polsce rozpoczęło 100 tys. Ukraińców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA